Revisiting massless scalar two point functions on dS4
De Sitter'de kütlesiz iki nokta fonksiyonlarının yeniden ele alınması
  1. Tez No: 824849
  2. Yazar: TAHA AYFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ŞENGÖR ERÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, de Sitter uzayında skaler alanlar ve iki nokta fonksiyonları kozmolojideki en aktif çalışma alanlarından biridir. Daha yüksek dereceli tensör alanlar yerine skaler alanları çalışmanın arkasında önemli motivasyonlar yatmaktadır. Örneğin, de Sitter'de düzgün çalışan tutarlı bir skaler alan teorisi, de Sitter uzayında daha yüksek dereceli tensör alanlarının inşasının yolunu açabilir. Öte yandan, gözlemsel olarak da özellikle kütlesiz skaler alanlar, Kozmik Dalga Arka Plan Işınımını açıklamaya en iyi adaylardandır. Bu nedenlerle, tezimizde, esas olarak kütlesiz skaler alanlar ve onlara karşılık gelen iki nokta fonksiyonları üzerine odaklandık. Çünkü kütlesiz iki nokta fonksiyonları kütleli olanlardan farklı davranışlara sahiptirler; özel olarak ele alınmalı ve alternatif yaklaşımlar hesaba katılmalıdır. Temsil teorisi açısından spin-0 ve m=0 parçacıklar Discrete Seriye takabül ederler ve Principle ve Complementary serilerden ayrı özel olarak değerlendirilmelidir. Bu konudaki öncü çalışmalar daha çok biricik vakum durumunun eksikliğine ve de Sitter simetrisinin kırılmasına odaklanmıştır fakat bu problemler sınır koşullarının eksik anlaşılmasından kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, bazı son çalışmalar da kütlesiz alanlarla ilgili daha kapsayıcı bir anlayış sunmaya çalışır. Tüm bunlardan ilham alarak, (Allen, 1985)'teki integrallerden de yararlanarak iki nokta fonksiyonlarının sınır koşullarını ve tekillik yapılarını anlamaya çalıştık. En nihayetinde, tekillik noktalarının beklentilerimizle uyuştuğunu fakat sınır koşullarının iki nokta fonksiyonundaki 4 serbest parametreden sadece 3 tanesini belirleyebildiğini gördük. Söz konusu serbest parametrenin makul koşullar altında sıfır seçilebileceğinden bahsettik. Ek olarak da literatürde ilgimizi çeken ve bu probleme farklı bakış açıları getiren iki farklı çalışmayı özetledik ve elde ettikleri sonuçları karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Scalar field theories in de Sitter space, as a special case of Quantum Field Theory in Curved spacetime, are currently popular research areas in physics. Scalar field theory is worth studying for several reasons among all the tensor field theories in de Sitter. For example, a well-established scalar field theory in de Sitter might pave the way for the construction of higher rank tensor fields in de Sitter, or massless scalar fields might explain the homogeneity of the Cosmic Wave Background with the inflation era of the universe. Hence, we mainly focused on massless scalar two-point functions because they exhibit different properties than massive ones; therefore, they require alternative approaches. From the representation theory perspective, in 4D de Sitter, among spin-0 particles m=0 belongs to Discrete Series, which requires special attention different from Principle and Complementary Series. While earlier works emphasize the lack of a unique vacuum and breaking of de Sitter symmetry as the main problems of massless two-point functions, these may be connected to an inadequate analysis of the boundary conditions. The recent ideas suggest more promising treatments for discrete series two-point functions \cite{takyon,shift-invariant}. The boundary conditions cannot completely constrain the form of the solution because of the lack of a preferred vacuum, while it is well defined for the massive case as the Bunch-Davies vacuum. Here we follow a Fourier Transformation procedure of two-point functions to address the boundary conditions for the massless Wightman Function and its singularities. Finally, we are left with one free parameter that denotes an overall constant contribution which can be set to zero. The form of singularities, on the other hand, coincides with the Minkowskian type singularities in the incident point limit. Additionally, we summarized two-contemporary studies and discussed their results.