Aldatma eğilimi ve ilişki inançlarıyla algılanan ebeveyn ilişki tutumları ilişkisi
The relationship between tendencies for infidelity and relationship beliefs in relation with percieved parental attitudes
  1. Tez No: 824848
  2. Yazar: İLKEM BERFİN BÜYÜKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada aldatma eğilimi ve ilişki inançlarıyla algılanan ebeveyn ilişki tutumları ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 18 yaş üzerinde 340 kişi oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülen araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Aldatma Eğilimi Ölçeği, İlişki İnançları Ölçeği, Algılanan Ebeveyn İlişki Tutumları Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler online olarak Google Forms ile oluşturulmuş anket formu yardımıyla elektronik ortamda toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 24,0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizlerden; ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum kullanılmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım gösteren niceliksel sürekli değişkenler arasındaki ilişkilerini değerlendirmede Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren nicel verilerin ikili grup karşılaştırmalarında t-testi, üç ve üzeri gruplarda ANOVA testi ve sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey HSD testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda algılanan ebeveyn ilişki tutumları, ilişki inançları ve aldatma eğilimi ile yaş, ilişki durumu, ilişki süresi, öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre ise erkekler lehine anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca algılanan ebeveyn ilişki tutumları ile aldatma eğilimi ve ilişki inançları arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the tendency for infidelity and relationship beliefs in relation to perceived parental attitudes.The sample of the study consists of 340 individuals aged 18 and over. In this quantitative research conducted using the correlational survey model, data was collected through a personal information form, infidelity tendency scale, relationship beliefs scale, and perceived parental relationship attitudes scale. The analysis of the research data was conducted using the SPSS 24.0 program. Descriptive statistical analysis methods such as mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, and maximum were used in the evaluation of the research data. The normal distribution of quantitative data was tested through graphical examinations. Pearson's correlation analysis was used to evaluate the relationships between quantitatively continuous variables showing normal distribution. Independent samples t-test was used for binary group comparisons of normally distributed quantitative data, ANOVA test was used for comparisons involving three or more groups, and Tukey's HSD test was used as a complementary post-hoc analysis to determine differences. The results of the study indicated no significant differences between perceived parental relationship attitudes, relationship beliefs, infidelity tendency, and age, relationship status, relationship duration, and educational status variables. However, a significant difference was found in favor of males based on the gender variable. Furthermore, no significant relationship was observed between perceived parental relationship attitudes and infidelity tendency and relationship beliefs.