Attitude estimation performance enhancement for Gokturk-2 satellite
Göktürk-2 uydusu için yönelim kestirim performansı iyileştirmesi
- Tez No: 824851
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK, DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Havacılık Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Göktürk-2 uydusunun yönelim ve yörünge kontrol alt sistemi (YYKS) kestirim performansı açısından, yerdeki doğruluğunu arttırmak için birkaç yöntem önerilmektedir. Öncelikle, hassas yönelim kestiriminde geniş olarak kullanılmaları sebebiyle özelleşmiş Yıldızizler gecikme telafi yöntemleri karşılaştırılmaktadır. Yıldız tespiti, takibi ve yönelim çözümü gibi görevlerin işlem süresi nedeniyle, bir Yıldızizler, yönelim kuaterniyon ölçümlerini birkaç 100 milisaniye kadar yüksek olabilecek kadar gecikme ile sağlayabilir. Bu çalışma, Çarpımsal Genişletilmiş Kalman Filtresi (ÇGKF) olarak yapılandırılmış Göktürk-2 uydu yönelim filtresindeki gecikmiş Yıldızizler ölçümlerini birleştirmek için, farklı zaman gecikmesi telafi yöntemlerini değerlendirir. Bu yöntemler, hem bir yer gözlem uydusu için oluşturulmuş benzetim verisi hem de kaydedilmiş gerçek Yıldızizler verisi ile değerlendirilmektedir. Kestirim performansını, önerilen yöntem ile değerlendirmek için ilave dönüölçer verisinin kullanımı gerçek-kayıtlı veri yardımı ile gösterilmiştir. Sonuçlar, benzetim ve gerçek verili gösterim sonuçlarının her ikisinin de, yönelim kestirim doğruluğu açısından, önerilen bir metodun diğer metodlara açıkça üstün gelmesini teyit ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In terms of Gokturk-2 satellite Attitude and Orbit Control Subsystem- AOCS estimation performance, couple of methods are proposed to increase the onground accuracy. First of all, customized star tracker (STR) delay compensation methods are compared since they are widely used for fine attitude estimation. Due to the processing time for tasks such as star identification, tracking and attitude solution, a STR can provide the attitude quaternion measurements with a time-delay, which may be as high as few 100 milliseconds. This study evaluates different time delay compensation methods to incorporate delayed STR measurements in the Gokturk-2 satellite attitude filter, which is structured as Multiplicative Extended Kalman Filter (MEKF). They are both evaluated using the simulated data generated for an Earth observation satellite and the logged real STR data. The usage of additional gyro data to evaluate the estimation performance of the proposed method is also demonstrated using the real-logged data. The results show that, both demontration results with simulated and real data confirm that one of the proposed methods clearly overcomes the others in terms of attitude estimation accuracy.