'Failed State' als ein völkerrechtliches Problem in der 'neuen Weltordnung'
'Yeni dünya düzeninde' uluslararasi hukuk olgusu olarak 'başarisiz devlet'
  1. Tez No: 824859
  2. Yazar: NEYİRE AKPINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERD WİNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Bremen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Söz konusu bu çalışma ‚failed state (başarısız devlet)' olarak adlandırılan probleme genel bir bakışı amaçlamaktadır. İlk olarak ‚başarısız devlet' fenomeni kavram olarak incelenmekte ve arkasından problemin temelinde yatan dünya siyasi politikasını belirleyen üç olgu sunulmaktadır. Daha sonraki iki bölümde başarısız devletin özellikleri ele alınmaktadır. Bu özellikler önce devlet hukuku açısından (Bölüm II) ve sonra da uluslararası hukuk açısından (Bölüm III) irdelenecektir. Uluslararası hukuk açısından çalışma kendisini, başarısız devletin uluslararası hukukun öznesi olup olmadığı ve başarısız devletlerde kuvvet kullanma yasağı, müdahale yasağı ve halkların kendi kaderini tayin hakkının ne anlama geldiği sorularıyla sınırlamaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise uluslararası camianın başarısız devlet fenomenini hem hukuki hem de fiili olarak nasıl algıladığı ve soruna karşı nasıl konumlandığı konuları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The work presented here attempts to provide an overview of the problem called the 'failed state'. First, the phenomenon of 'failed state' is conceptually outlined. The three main global political backgrounds to the problem are examined. The following two chapters deal with the characteristics of 'failed states'. They are first presented in terms of constitutional law (Chapter II) and then in terms of international law (Chapter III). In the latter case, the work is limited to the questions of whether a 'failed state' is a subject of international law and what significance the prohibition of intervention, the prohibition of force and the right to self-determination have under this condition. The latter part of the work finally examines how the international community deals with the problem of failed states on a legal and practical level.