Alüminyum 7075 T6 malzemesinin frezelenmesinde kesme parametrelerinin en iyilenmesi
Optimisation of cutting parametres of al 7075 T6 material in milling
  1. Tez No: 824862
  2. Yazar: SİNAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAYA, PROF. DR. ALİ ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, talaşlı imalat için işleme parametrelerinin fazla olmasına ve istenilen malzemelerin elde edilebilmesi için en uygun işleme koşullarının oluşturulmasına odaklanılmıştır. Deneyler 9 farklı parmak freze çakısı ile yapılmış olup, 3 farklı parametre ile çalışılmıştır. Her bir parametre için 3 farklı düzey ele alınmış ve deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen takım yan yüzey aşınmalarının ölçümleri kayıt altına alınmıştır. Oluşturulan deney tasarımı sayesinde hangi parametrenin takım yan yüzey aşınması üzerinde daha etkili olduğu belirlenmiş ve oluşabilecek en düşük takım yan yüzey aşınması değerine göre, en iyi kesme parametreleri tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda takım yan yüzey aşınmasına en çok etki eden parametrenin ilerleme olduğu anlaşılmış, daha sonra sırasıyla kesme hızı ve talaş derinliği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the high number of parameters for machining and the creation of the most suitable machining conditions in order to obtain the desired materials. Experiments were made with 9 different and mill cutters and studied with 3 different parameters. Three different values were considered for each parameter and experiments were carried out. The measurements of tool wear obtained as a result of the experiments were recorded. Thanks to the experimental design created, it was determined which parameter was more effective on tool wear and the best cutting parameters were determined according to the lowest possible tool wear value. As a result of this study, it was understood that the parameter affecting the tool wear the most was the feed rate, then was determined as cutting speed and depht of cut, respectively.