Alüminyum alaşımlarının frezelenmesinde takım geometrisinin işlenebilirliğe etkisi
Effect of tool geometry on machinability in milling aluminium alloys
  1. Tez No: 890328
  2. Yazar: NESLİHAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Alüminyum doğada en çok bulunan elementlerden biri olup, hafif olması, mukavemet kabiliyeti, yüksek korozyon direnci, ileri seviyede ısı ve elektrik iletkenliği, ısıl işleme tabi tutulabilmesi ve dolayısıyla özelliklerininin daha da iyileştirilebilmesi gibi özellikleriyle savunma sanayi alanı, otomotiv sektörü, inşaat sektörü, taşımacılık sektörü, boya sektörü, sağlık sektörü gibi birçok alanda çok geniş kullanım hacmine sahiptir. Alüminyum kullanımı avantajlı olmasına rağmen bazı işlenebilirlik problemleri mevcuttur. İşlenebilirlik problemlerinden en önemlisi yığıntı talaştır. Bu çalışmada iki farklı alüminyum alaşımı olan Alüminyum 7075 T6 ve Alüminyum 6082 T6'nın çevre frezelemesinden iki farklı takım kullanarak işlenebilirliği araştırılmıştır. Takımlardan biri köşe yuvarlatmasına sahipken (50F61 takımı) diğer takım standart düz parmak freze (AFS takımı) takımıdır. Deneylerde 3 farklı ilerleme (0,2 (mm/dev), 0,25 (mm/dev), 0,3 (mm/dev)) ve 3 farklı kesme hızı (300 (m/dak), 350 (m/dak), 400 (m/dak)) kullanılmıştır. Deney sonuçları incelenerek en küçük ve en büyük kesme kuvveti, moment, yüzey pürüzlülük değerleri bildirilmiştir. Elde edilen değerler arasında en küçük kesme kuvveti 400 (m/dak) kesme hızı, 0,2 (mm/dev) ilerleme, köşe yuvarlatmalı takımda AL 6082 T6 malzemesinde, en küçük moment değeri yine bu parametreler ile birlikte 0,25 (mm/dev) ilerlemede elde edilmiştir. En küçük yüzey pürüzlülüğü ise 0,3 (mm/dev) ilerleme, köşe yuvarlatmalı takım, 400 (m/dak) kesme hızında AL 6082 T6 malzemesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum is one of the most abundant elements in nature, and with its features such as lightness, strength, high corrosion resistance, advanced heat and electrical conductivity, ability to be subjected to heat treatment and therefore further improvement of its properties, it is widely used in the defense, automotive, construction and transportation industry. It has a very wide usage volume in many areas such as paint industry and healthcare industry. Although the use of aluminum is advantageous, there are some machinability problems. The most important of the machinability problems is accumulated sawdust. In this study, the machinability of two different aluminum alloys, Aluminum 7075 T6 and Aluminum 6082 T6, was investigated using two different tools in environmental milling. One of the tools has corner rounding (50F61 tool) while the other tool is a standard flat end mill (AFS tool). In the experiments, 3 different feeds (0.2 (mm/rev), 0.25 (mm/rev), 0.3 (mm/rev)) and 3 different cutting speeds (300 (m/min), 350 (m/min) and 400 (m/min)) was used. The test results were examined and the smallest and largest cutting force, moment and surface roughness values were reported. Among the values obtained, the smallest cutting force was 400 (m/min) cutting speed, 0.2 (mm/rev) feed, corner rounding tool in AL 6082 T6 material, the smallest moment value was 0.25 (mm/rev) with these parameters. dev) has been achieved in progress. The smallest surface roughness was obtained on AL 6082 T6 material with 0.3 (mm/rev) feed, corner rounding tool, 400 (m/min) cutting speed.