Akıllı şebekelere blokzincir teknolojisinin uygulanması ve akıllı sözleşme oluşturulması
Applying blokchain technology to smart grids and smart contract creation
  1. Tez No: 824869
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ OZAN PAMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKŞAH ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Elektrik enerjisi sektöründe gerçekleşen son teknolojik gelişmelerle birlikte mevcut elektrik şebekesinde tüketici statüsündeki abonelerin aynı zamanda birer üretici konumuna geçebilmesi ve enerji depolama sistemlerinin elektrik şebekesine entegre edilmesiyle büyük güçlü ve az sayıda enerji üretim santrallerinin bulunduğu geleneksel şebekenin yerini küçük güçlü ve çok sayıda enerji üretim birimlerinin olduğu akıllı şebekenin alması öngörülmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak geleneksel elektriksel şebekelerinde oluşacak değişimler ve dijital dönüşüm süreçlerinin etkisiyle akıllı şebekelere geçiş kaçınılmaz bir hal alacaktır. Son yıllarda hemen hemen her sektörde değişimin öncüsü olan blokzincir teknolojisinin sağlamış olduğu yüksek güvenlikli peer-to-peer yapısının akıllı şebekelerdeki veri trafiğinin yönetimi ve depolanması süreçlerinde sağlayacağı teknik faydaların yanında akıllı şebekelerde akıllı sözleşmelerin kullanımıyla beraber elektrik abonelerin, abonelik talebiyle başlayan, enerji ticaretiyle devam eden ve en sonunda abonelik sürecinin sonlandırılmasıyla tamamlanan tüm süreçlerde ıslak imza ve kağıt kullanım zorunluluğu ortadan kaldırılmakta ve bunun sonucu olarak da“Karbon Ayak İzinin Azaltılması”,“Sürdürülebilirlik”ve“Verimlilik”konusunda avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada, blokzincir teknolojisinin enerji sektörünün bir parçası olan akıllı şebekelere nasıl entegre edilebileceğine dair bilgiler yer almakla birlikte bir elektrik abonesinin tüm işlemlerini blokzincir aracılığıyla nasıl yapabileceği ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur. Ayrıca bu işlemlerin gerçekleşmesi için kullanılacak bir akıllı sözleşme örneği oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the latest technological developments in the electrical energy sector, in the existing electricity network, subscribers in the status of consumers can also become producers and integrating energy storage systems into the electricity grid. It is envisaged that the traditional grid with large power and few power generation plants will be replaced by the smart grid with small power and many power generation units. As a result of this situation, the transition to smart grids will become inevitable with the changes that will occur in traditional electrical networks and the impact of digital transformation processes. In addition to the technical benefits that the high-security peer-to-peer structure provided by blockchain technology, which has been the pioneer of change in almost every sector in recent years, will provide in the management and storage of data traffic in smart networks. With the use of smart contracts in smart grids, electricity subscribers' obligation to use wet signatures and paper in all processes that start with a subscription request, continue with energy trade, and end with the termination of the subscription process, is eliminated as a result of this it provides advantages in“Reducing Carbon Footprint”,“Sustainability”and“Efficiency”. In this study, information on how blockchain technology can be integrated into smart grids, which is a part of the energy sector, is presented in detail, as well as how an electricity subscriber can perform all transactions through blockchain. In addition, an example of a smart contract has been created to be used for realization of these transactions.