Covid 19 pandemisinde uzaktan eğitim düzenlemelerinin üniversite akademisyenleri üzerindeki etkisi: Meslek yüksekokulu örneği
The effect of remote working regulations on university academicians in the Covid 19 pandemic: Vocational school case
- Tez No: 824881
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve acil sağlık durumu haline gelen Covid 19 virüsü pandemi adını alarak uzun süreli ve büyük etkiler meydana getiren ciddi bir salgın haline gelmiştir. Hayatın her alanına etki eden bu salgın, tıbbi olduğu kadar sosyal, politik, ekonomik ve kültürel etkiler meydana getirmiştir. Pandemi dolayısıyla yaşanan sorunların giderilmesi, toplum sağlığını tehdit eden unsurların önüne geçilmesi ve yaşamın her alanında güvenliğin sağlanması için bir dizi önlem alınmıştır. Bu kapsamda, bireylerin bir araya gelmesinin önüne geçilecek yaşamsal tedbirler alınmış ve virüsün yayılması engellenmeye çalışılmıştır. Her alanda dijital ortama geçilmeye başlanmış ve uzaktan iletişim kurularak etkileşimler sağlanmış, iş ve sosyal yaşamda esneklik kavramı ortaya çıkmaya başlamıştır. Türkiye'de dahil olmak üzere dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle uzaktan (online) eğitim platformları üzerinden eğitime geçiş yapılmıştır. Yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde yapılan bu değişimin hazırlıksız olarak gerçekleşmesi sebebiyle online eğitim platformları ve çevrimiçi sistemlerin kullanılmasında hızlı adaptasyon gerektirmiştir. Pandemi sürecinde alınan önlemler sebebiyle uzaktan eğitime dair akademisyenlerin görüşleri, uzaktan eğitimde eğitimin kalitesini, verimliliğe ve çalışma motivasyonlarına olan etkisini belirlemek açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma, pandemi sürecinde aktif olarak yer alan ve uzaktan eğitimin önemli paydaşlarından olan akademisyenler açısından uzaktan eğitimin etkilerini, eğitime ve verimliliğe olan düzeylerini incelemeye yönelik olarak oluşturulmuştur. Bu sebeple çalışmada nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 12 akademisyen katılmıştır. Sorular yarı yapılandırılmış görüşme formu şeklinde hazırlanmıştır. İçerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve pandemi sürecinde uzaktan eğitim modellerine akademisyenlerin yaklaşımı ve tututumlarına ilişkin sonuçlar aktarılmıştır. Katılımcıların pandemi sürecinde akademik çalışmalarını olumlu ölçüde etkilediği, eğitim verirken öğrenciler ile iletişimlerini olumsuz etkilediği ve sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkilendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid 19 virus, which has affected the whole world and has become a health emergency, has become a serious epidemic that has long-term and great effects, taking the name of a pandemic. This epidemic, which affects all areas of life, has also created social, political, economic, and cultural effects as well as medical. A series of measures were taken to eliminate the problems experienced due to the pandemic, to prevent the elements that threaten public health, and to ensure safety in all areas of life. In this context, vital measures were taken to prevent individuals from coming together and the spread of the virus was tried to be prevented. Digital media has started to be used in every field and interactions have been established by remote communication, and the concept of flexibility in business and social life has begun to emerge. The transition to education via online platforms has been made due to the worldwide pandemic, which also affected Turkey. As this change was done unpreparedly, including higher education institutions, it required rapid adaptation to the use of online education platforms and online systems. Due to the measures taken during the pandemic process, the opinions of academicians on distance education are very important in terms of determining the quality of education in distance education, its effect on productivity and working motivations. This study is done to examine the effects of distance education and its productivity in terms of academicians, who are actively involved in the pandemic process and are important stakeholders of distance education. For this reason, the qualitative analysis method is used in the study. Twelve academicians participate in the research. The questions are prepared in the form of a semi-structured interview form, the answers are analyzed with the content analysis method, and the results regarding the approach and attitudes of academicians to distance education models during the pandemic process are conveyed. It is determined that, during the pandemic process, the academic studies of the participants were affected positively, their communications with the students during the courses were affected negatively, and they were negatively affected socially and psychologically.