Tefsirlerde Mi'rac mucizesi: Risale-i Nur örneği
Mirac miracle in tafsir: The example of Risale-i Nur
  1. Tez No: 824886
  2. Yazar: YAHYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Tefsirlerde Mi'rac Mucizesi: Risale-İ Nur Örneği ele alınmıştır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun önemi, amacı, kapsamı, sınırlılıkları ve yöntemine değinildikten sonra Said Nursi ve eserlerine kısaca değinilmiştir. İlk bölümde konunun kavramsal çerçevesi verilmiştir. Ardından mucize kavramı yerine Kur'an'da geçen kavramlar açıklanmıştır. Ayrıca mucizelerin çeşitleri ve amaçları ele alındıktan sonra Kur'an'da peygamberlere verilen mucizeler ele alınmıştır. Bu bölümde son olarak özellikle Kur'an ve hadisler çerçevesinde Hz. Muhammed (s.a.v)'e verilen mucizeler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Mi'rac mucizesi hakkında klasik ve modernist görüşlere yer verilmiştir. Konumuzun esasını teşkil eden Mi'rac mucizesi ilk dönem klasik kaynaklar ve son dönem modern çalışmalarda araştırılarak konu ile ilgili yorumlar derlenmiştir. Son olarak konu ile ilgili farklı bir bakış açısı ortaya koyan Said Nursi'nin Risale-i Nur eserleri ışığında miraç mucizesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work Said Nursi's works are came up as part of Mirac Miracle. That working is consist of an introduction and two parts. At the introduction after the mentioning on the importance, aim, extent, limits and method of the subject, the Said Nursi's works are mentioned shortly. At the first part, the frame of national subject is presented. Then, the concepts which passed in the Kur'an are explained instead of miracle concept. Also, after mentioning of varieties and aims of miracles, the miracles of prophets which passed in Kur'an are mentioned. At this part especially, the miracles of (His Hollines Prophet) Muhammed are mentioned in frame of Kur'an and hadith finally. At the second part there are classic and modern opinions that abaout Mirac Miracle. The miracle which the subject our fundamental of our work is searched on previous classic sources and last period modern workings and comments about subject are compiled. Finally, that miracle is mentioned round on Risale-i Nur which workings of Said Nursi who has a different perspective on the issue.