Hz. Peygamber'in Kur'ân'da zikredilen semâvî mûcizeleri (Risâle-i Nûr özelinde)
The heavenly miracles of Prophet Muhammad (PBUH) mentioned in the Qur'an according to the Risale-i Nur
- Tez No: 756218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mûcize; peygamberlerin iddia ettikleri tevhit, nübüvvet, haşir gibi davalarını onaylamak üzere Allah'ın bir kısım âdetlerini hârikulâde bir tarzda değiştirerek ortaya koyduğu aklî, hissî ve haberî delillere denilmektedir. Bir olayın mûcize olarak kabul edilebilmesi için bazı şartlara sahip olması gerekmektedir. Nitekim bu şartlardan ilki hiç şüphesiz Allah'ın fiili olmasıdır. Binaenaleyh hadisenin olağanüstü olması, bir peygamberin elinde zuhur etmesi, tehaddi ile gerçekleşmesi, tehaddi ve mûcize arasında zaman farkının çok uzun olmaması bu şartlardan bazılarıdır. Mûcizelerin bir kısmı doğrudan Allah tarafından Kur'ân vasıtasıyla bizlere aktarılmaktayken bir kısmı da Hz. Peygamber'den yahut sahabeden nakil yöntemi ile çeşitli İslâm kaynakları vasıtasıyla aktarılmaktadır. Kur'ân vasıtasıyla bizzat Allah tarafından haber verilen mûcizelerden İsrâ, Mi`rac ve Şakku'l-Kamer mûcizeleri ise araştırmamızın esasını teşkil etmektedir. Risale-i Nûr tefsirinde Said Nursi'nin mezkûr mûcizelerin keyfiyeti ve mahiyeti ekseninde ihtilaflı olan hususlarda ortaya koyduğu görüşleri ve bunları aklî ve naklî burhanlar ile delillendirmesi; bu mûcizelerin gerekliliği, hakikatı ve tahakkukunda murat edilen hikmetleri; neticesinde ortaya çıkan meyve ve faydaları klasik ve modern tefsirler ile beraber irdelenmiştir. Buna göre bir kısım ihtilaflı meseleler ve tenkit edilen hususlar bulunmakla beraber şunu kesin bir dille ifade edebilmekteyiz ki; bu üç hadise de İslâm âlimlerinin ittifakı ile Hz. Peygamber zamanında gerçekleşmiş mûcizelerdir. Bir kısım İslâm âlimleri bu mûcizelerin mütevatir seviyesine ulaştığını hususiyetle vurgulamaktan çekinmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Miracle is the rational, emotional and narrative evidences that Allah put forward by changing some of his customs in a wonderful way in order to confirm the claims of the prophets such as tawhid, prophethood and resurrection. For an event to be considered a miracle, it must meet certain conditions. As a matter of fact, the first of these conditions is that it should undoubtedly be the act of Allah. Similarly, some of these conditions are that the event is extraordinary, that it appeared in the hands of a prophet, that it took place with a challenge, that the time difference between the challenge and the miracle is not too long. While some of the miracles reach us directly from Allah through the Qur'an, some of them reach us through various Islamic sources by the method of transmission from the Prophet or his Companions. The miracles of Isra, Mi'raj and Splitting of the moon, which are among the miracles announced by Allah Himself through the Qur'an, constitute the basis of our research. Said Nursi's views on controversial issues regarding the nature of the aforementioned miracles in his tafsir, Risalah an-Nur, and his proof of them with rational and narrative evidences and the necessity, truth and wisdom for these miracles and the outcome and its benefits that emerged as a result of it were examined together with classical and modern tafsirs. In this regard, although there are some controversial issues and criticised issues, we can clearly state that all three of these events are miracles that took place during the time of the Prophet with the unanimity of Islamic scholars. Last but not least, some Islamic scholars did not hesitate to emphasize that these miracles reached the level of mutawatir.