Statüko ön yargısının tüketici davranışlarında yarattığı değişim: Kırklareli ilinde bir araştırma
The change caused by status quo bias in consumer behavior: A study in Kırklareli province
  1. Tez No: 824931
  2. Yazar: HALİS BERK AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanların zihinlerinde ön yargılar mevcuttur. Bu fenomenler karmaşık veya belirsizlik durumlarında insanların karar almalarını kolaylaştırmaktadırlar. Sınırlı bir rasyonaliteye sahip olan insanlar bu kısa yollara ve ön yargılara, karşılaştıkları seçenekler arttıkça daha çok başvurmaktadırlar. Bu tez çalışmasında statüko ön yargısı ve tüketim kavramları araştırılmış, tüketicilerin davranışlarını belirleyen unsurlar açıklanmış ve davranış modelleri incelenmiştir. İnsanları rasyonel kararlar almaktan uzaklaştıran statüko ön yargısının, insan zihninde yarattığı değişim ve tüketicilerin bu yanılgıya düşerken göz önüne aldıkları faktörler gösterilmiştir. İnsanlık tarihinde statükonun sağladığı pozitif katkılar göz ardı edilmemiş bununla birlikte statüko yanılgısının insanları rasyonaliteden uzaklaştırdığı da gözler önüne serilmiştir. Kırklareli ili özelinde yapılan uygulamada statüko yanılgısının tüketici davranışlarında yarattığı değişim araştırılmış, mevcut ilde rastgele seçilmiş denek grubundan, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Statüko domine edildiği ve edilmediği zamanlar karşılaştırılıp etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prejudices are inherent in human mind and serve as cognitive shortcuts that facilitate decision-making in complex or uncertain situations. Individuals with limited rationality tend to rely increasingly on these biases and shortcuts as the number of options they encounter grows. This thesis examines the concepts of status quo bias and consumption elucidates the factors that influence consumer behavior and investigates behavioral models. Specifically, it explores the impact of the status quo bias on decision-making, which hinders individuals from making rational choices, and explores the factors that consumers consider when succumbing to this bias. While acknowledging the positive contributions of the status quo throughout history, this research also uncovers the extent to which the status quo bias diverts individuals from rationality. The study conducted in the province of Kırklareli investigates the influence of the status quo bias on consumer behavior, employing a questionnaire administered to a randomly selected group of participants within the province. The effects of the dominance or absence of the status quo are compared and observed.