Bireylerin stres ve endişelerine yönelik rumi meditasyona dayalı bir müdahale uygulama ve geliştirilmesi: 7 haftalık takip grup terapisi
Implementing and developing a rumi meditation-based intervention for the stress and anxiety of individuals: a 7-weeks follow-up group therapy
- Tez No: 824936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATÜMETÜL ZEHRA GÜLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde çoğu terapi, çeşitli bilişsel veya davranışsal tekniklere ek olarak meditasyon uygulamaları da içerir. Bu tür uygulamalar için ilham kaynağı geleneksel olarak Budizm olmuştur ancak Müslüman nüfus arasında artan ruh sağlığı desteği ihtiyacına rağmen İslami düşünce bu gelişmeye dahil edilmemiştir. Bu bağlamda tasavvuf ve özellikle Mevlâna'nın öğretileri bilinç çalışmaları ve kültüre duyarlı terapiler açısından ümit verici görünmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, Rumi Meditasyonun stresli-anksiyeteli bireyler üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç kapsamında çalışmanın ilk üç bölümünde meditasyon kavramı üzerinde durulmuş ve psikoterapide kullanımına dair örnekler verilmiş, dünya gelenekleri arasındaki manevi meditasyon çeşitlerine ve özel olarak İslami meditasyona değinilmiş, tasavvuf geleneğinden ve son olarak Mevlâna öğretisinin psikolojik yönüne ve pratiğe dökülmesine yönelik görüş ve çalışmalardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise amaç doğrultusunda oluşturulan hipotezlerin test edilmesine yönelik stres/anksiyete düzeyi yüksek yetişkinlerden oluşan 10 kişi deney ve kontrol gruplarına beşer şekilde rastgele atanmıştır. Kontrol grubuna hiçbir işlem uygulanmazken deney grubu ile haftada bir olmak üzere 120 dakikalık ve toplam 7 seanslık odak grup görüşmesi yapılmıştır. Odak grup görüşmeleri öncesi ve sonrasında her iki gruba da Bütünleşik Anksiyete Stres ve Duygu Durumları Profili Ölçeği uygulanmış ve sonuçlar SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, Rumi Meditasyonun stresli-anksiyeteli bireyler üzerinde olumlu yönde etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most therapies today include meditation practices in addition to a variety of cognitive or behavioral techniques. The inspiration for such practices has traditionally been Buddhism, but Islamic thought has not been included in this development, despite the growing need for mental health support among the Muslim population. In this context, Sufism and especially Mevlana's teachings seem promising in terms of consciousness studies and culturally sensitive therapies. In this direction, the aim of the study is to determine the effect of Rumi Meditation on individuals with stress-anxiety. Within the scope of this purpose, the concept of meditation was emphasized in the first three chapters of the study and examples of its use in psychotherapy were given, the types of spiritual meditation among world traditions and Islamic meditation in particular were mentioned, the Sufi tradition and finally the psychological aspect of Mevlana's teaching and its practical application were mentioned. In the fourth part, 10 adults with high stress/anxiety levels were randomly assigned to the experimental and control groups in five ways to test the hypotheses created for the purpose. While no procedure was applied to the control group, a 120-minute, 7-session focus group interview was conducted once a week with the experimental group. The Integrated Anxiety Stress and Mood Profile Scale were applied to both groups before and after the focus group interviews, and the results were analyzed using SPSS 22. As a result of the analyzes made, it was determined that Rumi Meditation has a positive effect on individuals with stress-anxiety.