Responses of crustacea to hormones and shell disease
Krustaselerin hormon ve kabuk hastalıklarına yanıtları
  1. Tez No: 824950
  2. Yazar: NESLİHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANS LAUFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Connecticut
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amerikan İstakozu, Homarus americanus, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusundaki ticari balıkçılığın en değerli türlerinden biridir. Son yıllarda, New England'ın güneyindeki sularda, özellikle doğu Long Island Sound, güney Massachusetts ve Rhode Island'daki istakoz popülasyonlarında kabuk hastalığı (SD) bol miktarda görülür. Dış iskeletin değiştiği süreç olan molting, büyüme, yenilenme ve metamorfoz için çok önemlidir. Kabuk değiştirme, kabuk değiştirme hormonu ekdizon'un artması ve ardından kabuk değiştirmeden önce azalmasıyla tetiklenir. Kabuk hastalığına yakalanmış istakozlar, etkilenmemiş sağlıklı istakozlara göre daha yüksek hemolenf ekdizon konsantrasyonuna sahip olma eğilimindedir. Kabuk değiştirme, istakozların SD'ye karşı bir savunması gibi görünmektedir; embriyoları taşırken normalde kabuk değiştirmeyen yumurtaya sahip (yumurta taşıyan) dişi ıstakozların bile, SD'nin zararlı etkilerini azaltmak için daha sık kabuk değiştirdikleri bulunmuştur. Kabuk değiştirme deneysel olarak kütikül hasarıyla tetiklenebilir; bu da yaralı ve SD hayvanlarda hemolenf ekdizon konsantrasyonlarının yükseldiğini düşündürür. Morfogenez, metamorfoz ve üremeyi kontrol etmedeki rollerini karakterize etmek için göz saplarından nöropeptid hormonlarının ve kabukluların morfogenetik ve üreme hormonu olan metil farnesoatın (MF) rolüne bakıldı. Sonuçlar yetişkin kerevitlerdeki (Procambarus clarkii) morfotiplerin MF tarafından kontrol edildiğini gösterdi. Göz sapından köken alan saf rekombinant kabuklu hiperglisemi hormonu-B'nin (CHH-B) işlevi değerlendirildi. Sonuçlarımız CHH-B'nin en az beş spesifik farklı endokrinolojik fonksiyona sahip CHH ailesinin çok fonksiyonlu bir üyesi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The American lobster, Homarus americanus, is one of the most valuable species in commercial fisheries in the northeastern United States. In recent years, shell disease (SD) has been abundant in lobster populations in waters of southern New England, mainly eastern Long Island Sound, southern Massachusetts, and Rhode Island. Molting, the process by which the exoskeleton is shed, is crucial for growth, regeneration and metamorphosis. Molting is induced by increased molting hormone, ecdysone, followed by a decrease prior to molting. Shell-diseased lobsters tend to have a higher hemolymph ecdysone concentration than unaffected, healthy lobsters. Molting appears to be a lobsters defense to SD, even ovigerous (egg-bearing) female lobsters, which do not normally molt while carrying embryos, are found to molt more frequently to reduce injurious effects of SD. Molting can be induced experimentally by damaging the cuticle, suggesting that hemolymph ecdysone concentrations are elevated in wounded and SD animals. We looked at the role of neuropeptide hormones from the eyestalks and methyl farnesoate (MF), a crustacean morphogenetic and reproduction hormone to characterize their role in controlling morphogenesis, metamorphosis and reproduction. Results showed that morphotypes in adult crayfish, Procambarus clarkii are controlled by MF. The function of pure recombinant crustacean hyperglycemic hormone-B (CHH-B), originating from the eyestalk, was assessed. Our results showed that CHH-B is a multifunctional member of the CHH family with a minimum of five specific different endocrinological functions.