Turhal ilçesin (Tokat)'de şeker pancarı ekim alanlarında şeker pancarı kist nematodu (Heterodera schachtii schmidt)'nun yayılışı üzerine araştırmalar
Investigations on the distribution of sugarbeet nematode (Heterodera schachtii schmidt) in sugar beet cultivation areas of Turhal (Tokat) district
- Tez No: 824953
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KEPENEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Turhal Şeker Fabrikası (Turhal, Tokat) pancar ekim alanlarında şeker pancarı kist nematodu Heterodera schachtii Schmidt'in varlığı ve yayılışı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Tokat İli Turhal ilçesinde şeker pancarı üretimi yapılan 14 köye gidilerek 32 ayrı tarladan toprak ve belirti taşıyan bitki örnekleri alınmıştır. Örnek alınan tarlanın o bölgedeki populasyonu temsil etmesine özen gösterilmiş, bölgenin toprak yapısı, sulama sistemi ve tarlaların izalasyon mesafeleri dikkate alınmıştır. Her örnekte H. schachtii'nin kist sayıları belirlenip ve kistlerin anal kesitleri ve 2. dönem larvaları incelenerek teşhisleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu H. schachtii tespit edilen ve edilmeyen alanlar ortaya konmuş ve haritalandırılmıştır. Çalışma sonucunda Tokat Turhal ilçesine bağlı 10 köy olmak üzere toplam 341.7 dekar alan H. schachtii ile bulaşık olarak saptanmış ve etmenin yaygınlığı %62.5 olarak belirlenmiştir. 2023, 41 SAYFA
Özet (Çeviri)
In this study, the presence and distribution of sugar beet cyst nematode Heterodera schachtii Schmidt in beet cultivation areas of Turhal Sugar Factory (Turhal, Tokat) was investigated. Symptom-bearing sugar beet samples and soil samples were collected from 32 different fields by visiting 8 regions and 14 villages affiliated to Turhal Sugar Factory. it is ensured that the sample collecting field represented the region in the best possible way. Moreover, the soil structure of the region, the irrigation techniques and the distance of the fields to each other were taken into account. The amount of cysts of H. schachtii in each sample was determined. Then, the anal sections of the cysts and the 2nd stage larvae were examined and their diagnosis was made. As a result of the researches, areas contaminated with H. schachtii and clean areas were determined and mapped. 341.7 decares of land in the 10 villages of Tokat Turhal district is determined with H. schachtii contamination. 2023, 41 PAGE