Conceptual framework toward computer-based information systems for constructiondocuments preparation
İnşaat dokümanların hazırlanması için bilgisayar tabanlı bilgi sistemlerine yönelik kavramsal çerçeve
  1. Tez No: 824955
  2. Yazar: AYHAN KARADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GLENN E. HILL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas Tech University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu, mimari tasarım sürecinin inşaat belgeleri aşaması için bilgisayar tabanlı bilgi sistemine (BTBS) yönelik bir başlangıç araştırmasıdır. Bu sadece bir başlangıçtır ancak tüm tasarım sürecinin bilgisayarlaştırılmasında önemli bir yeri olacaktır. Bu tez, mimaride bilgisayarların performansını ve kullanılabilirliğini geliştirebilecek bir mimari bilgi sistemi modelinin tanımlanması sürecini başlatmıştır. Uygun bilgisayarlaştırma çabaları, tasarım kalitesini, verimliliğini, hızını, doğruluğunu ve müşteriye verilen hizmeti geliştirmek ve fazlalıkları azaltmak veya ortadan kaldırmak için mesleğin büyük potansiyelini sunar.
Özet (Çeviri)
This is a beginning research into a computer-based information system (CBIS) fort he construction documents phase of the architectura design process. This is only a beginning but an important one in computerization of the complete design process. This thesis has begun a process of identifying an architectural information system model could eventually improve the performance and usability of computers in architecture. Proper computerization efforts offer great potential fort he profession to improve design quality, efficiency, speed, accuracy and service to client and reduce or eliminate redundancies.