Kargo şirketlerinin drone teknolojisi kullanımlarına yönelik hazırlık stratejileri
Strategies for cargo companies' readiness for drone technology utilization
  1. Tez No: 824969
  2. Yazar: İBRAHİM ENES ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA STAUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Globalleşen dünyada etkili olan lojistik sektörü ile mal ve hizmetlerin dünyanın belirli bir yerinde daha uygun fiyata tasarlanıp, başka bir yerinde üretimi yapılıp, ihtiyacı olan diğer bölgelere ulaştırılması kolay hale gelmiştir. Küresel rekabetin giderek arttığı bu ortamda ise işletmeler, maliyetleri düşürme ve müşteri memnuniyeti sağlayarak rekabet üstünlüğünü elde etme konusunda yeni yöntemler aramaya başlamıştır. Geçmişten günümüze kadar yaşanan bu süreçte insanların üretim ve tüketim ihtiyaçlarının, yaşanan teknolojik gelişmelerle arttığını ve bu duruma paralel bir şekilde lojistik alanının bir parçası olan kargo taşımacılık sektörünün de büyük bir yol kat ederek geliştiğini görmemiz mümkün olmuştur. Hava, kara ve deniz taşıma çeşitlerinden herhangi biriyle her tür yükü dünyanın dört bir yerine ulaştıran kargo taşımacılığı sektörü teknolojiden en iyi şekilde yararlanarak ve aynı zamanda teknolojinin gelişmesine de katkı sağlayarak dünya ekonomisindeki yerini almıştır. Teknolojinin gelişimini alanına olumlu yönde yansıtan kargo taşımacılık sektörü; yeşil kargo taşımacılığı, taşıma maliyetlerinin düşürülmesi ve verimli zaman kullanımlarına yönelik gelişmeler elde etmek ve müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla minimum maliyet ile maksimum faydayı elde etmeye olanak sağlayan drone teknolojisi faaliyetlerine Dünya çapında uygulamaya geçirmiştir. Bu çalışma drone teknolojisi ile ilgili faaliyetlerin ülkemizdeki kargo taşımacılık sektöründe yer alan işletmeler tarafından sektöre ne şekilde entegre edildiğini, ne durumda olduğunu ve nasıl bir süreç izlediğini kargo şirketlerinde görev alan belirli kişilerle görüşme sonucunda irdelenmiştir. Nitel çalışma yapılmış olup, durum çalışması (örnek olay) incelemesi ve yapılandırılmamış mülakat tekniği kullanılmıştır. Görüşme sonucu toplanan veriler örnek olaylara çevrilmiş ve durum çalışması yönteminde yer alan bütüncül çoklu durum deseni çerçevesinde birbirleriyle karşılaştırılarak sonuç ve önerilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, the logistics sector has become increasingly influential, making it easier to design products and services at a specific location in the world, produce them elsewhere at a lower cost, and deliver them to other regions in need. In this environment of growing global competition, businesses have begun to seek new methods to reduce costs and gain a competitive advantage by ensuring customer satisfaction. Throughout history until today, we can observe that people's production and consumption needs have increased with technological advancements, and parallel to this, the cargo transportation sector, which is a part of the logistics field, has developed significantly. The cargo transportation industry, which transports all types of goods to every corner of the world through air, land, and sea, has taken its place in the global economy by making the best use of technology and contributing to its advancement. The cargo transportation sector, which positively reflects the development of technology in its field, has implemented drone technology activities worldwide to achieve green cargo transportation, reduce transportation costs, utilize time efficiently, and ensure customer satisfaction by obtaining maximum benefits with minimum costs. This study examines how activities related to drone technology have been integrated into the cargo transportation sector in our country by companies operating in the sector, their current status, and the process they have followed through interviews with specific individuals working in cargo companies. A qualitative study was conducted, and a case study and unstructured interview technique were used. The data collected through the interviews were transformed into case studies, and by comparing them within the framework of the holistic multiple case design in the case study method, conclusions and recommendations were reached.