Yüksek güç üreten içten yanmalı motorlarda yağ analizi tekniği ile kestirimci bakım uygulaması
The application of predictive maintenance in high-power internal combustion engines
- Tez No: 824968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Makinelerde öngörülemeyen arızalar üretim kaybı ve faaliyetlerin aksamasına neden olmaktadır. Makine arızaların azaltılması amacıyla birçok farklı bakım tekniği kullanılmaktadır. En yaygın makinelerden olan içten yanmalı motorlar hayatın her aşamasında kullanılmaktadır. Motor üreticileri bakım dokümanlarında referans periyodu olarak çalışma saatine göre veya yıllık bakım yapılmasını önermektedir. Bahse konu motorlarda en sık değiştirtilen sarf malzemesi motor yağlarıdır. Motor yağı üreticileri ürünlerinin değişim periyotlarında aracın yıpranma durumuna göre katalog değerlerinde sınıflandırma yapmamaktadırlar. Bu eksiklik bazı fiziksel ve kimyasal testlerin yapılmasını gerekli kılmaktadır. Motor yağlarına yapılan fiziksel ve kimyasal testlerle motor yağının mevcut halinin teknik özellikleri ve motor içerisinde aşınma durumuna göre yağ değişimin planlaması hakkında kritik bilgiler vermektedir. Bu çalışmada, farklı ortam şartlarında çalışan iş makinelerinin motor yağı numuneleri kestirimci bakım tekniği ile incelenerek elde edilen bilgiler, işletmelerde uzun yıllar sonucu oluşan tecrübeler birleştirilerek uygun bakım planlaması yapılmasıyla işletmelerin verimliğinin artırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unpredicted malfunctions in machines cause loss of production and disruption of activities. Several different maintenance techniques are used to reduce the malfunctions in the machine. Internal combustion engines, being one of the most common machines, are used in every phase of life. Engine manufacturers recommend annual maintenance based on operating hours as a reference period in their maintenance documents. The most frequently changed consumables in the mentioned engines are engine oils. Engine oil manufacturers do not classify their products in catalog values according to the wear condition of the vehicle during the change periods. This deficiency necessitates some physical and chemical tests. It gives critical information about the planning of oil change with the physical and chemical tests on engine oils according to the technical characteristics of the current state of engine oil and the wear situation in the engine. In this study, increasing productivity of enterprises is ensured by making appropriate maintenance planning and combining the information gained by examining the engine oil samples of construction machinery operating under different environmental conditions with predictive maintenance technique with the experience of many years in enterprises