Covid-19'un e-ticarete yönelik tüketici davranışları üzerine etkisi
Covid-19 impact on consumer behavior through e-commerce
  1. Tez No: 824972
  2. Yazar: YUNİS NADİROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumsal yaşam içerisinde değişim ve gelişimler kaçınılmaz bir gerçeklik olmuştur. Yaşanılan bu değişimler; bireylerin sağladığı değişimler ve yaşanılması ön görülmeyen, beklenilmeyen etkenlerden kaynaklı olarak da yaşanılabilmektedir. Çin'in Vuhan kentinde çıkan Covid-19 pandemisinin yaşanılmasının ardından tüm dünyada tüketici davranışlarında salgın hastalık endişesinden, hastalık bulaşma riskinden dolayı sosyal ve ekonomik hayat önemli ölçüde etkilenmiştir. Yaşanılan salgın hastalık ile birlikte, internet alt yapısının gelişimi ve teknolojik faaliyetlerin de gelişimi ile ticari faaliyetler, salgın döneminde kısıtlamalar ve kapanmalar ile birlikte geleneksel ticareti gerçekleştirememe durumu, ticareti elektronik ortama taşımış ve tüketici davranışlarında değişimi kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu araştırmada; Covid-19'un e-ticarete yönelik tüketici davranışları üzerine etkisi açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma temel olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tüketici ve tüketici davranışları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde e-ticaretin kavramı, kapsamı ve e-ticaretin tüm alt boyutlarına kapsamlı bir şekilde açıklayıcı bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde Covid-19 salgın hastalığıyla ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümü konuya ilişkin alan araştırmasını içermektedir. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölüm ise sonuç ve önerilerin yer aldığı bölümdür. Çalışmada, veriler Türkiye'deki e-ticareti kullanan 611 tüketiciye anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anket sonuçları paket program yardımıyla yorumlanmıştır. Uygulanan faktör analizi sonucunda pazar algısı, etik ve satış sonrası hizmetler ve satın alma deneyimi faktörlerinin tüketicilerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social changes and developments have been an inevitable reality in societal life. These changes can occur as a result of the changes individuals bring about, as well as unexpected and unforeseen factors. After the emergence of the Covid-19 pandemic in the city of Wuhan, China, consumer behavior around the world was significantly affected by concerns about the spread of the disease and the risk of contagion, leading to significant disruptions in social and economic life. With the development of internet infrastructure and technological activities, commercial activities were unable to be carried out in traditional ways during the pandemic due to restrictions and closures, which made it inevitable to move commerce to electronic platforms and brought about changes in consumer behavior. This study aims to explain the effect of Covid-19 on consumer behavior in e-commerce. The study consists of four main sections. The first section provides information on consumers and consumer behavior. The second section comprehensively explains the concept, scope, and all sub-dimensions of e-commerce. The third section provides general information about the Covid-19 pandemic. The fourth section of the study encompasses the literature review pertaining to the subject matter. The fifth section, which serves as the concluding chapter, presents the findings and recommendations. Data was collected from 611 consumers using a survey method in Turkey. The survey results were interpreted with the help of a package program. As a result of the applied factor analysis, it was found that market perception, ethics and after-sales services, and purchasing experience factors differed according to the demographic characteristics of consumers.