Türk hukukuna göre mirasçılıktan cezai çıkarma
Exclusion of penalty from heritage according to Turkish law
  1. Tez No: 824975
  2. Yazar: TEVFİK YASİN ÇALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın konusu olan mirasçılıktan çıkarma, 4721 sayılı TMK'nun 510 ve 513. maddeleri arasında düzenlenir. Mirasçılıktan çıkarma mirasbırakanın, ölümünden sonra sonuç doğurması amacıyla yapabileceği hukuki işlemlerden biridir. Böylece mirasbırakan kanunda sınırlı sayıda tespit edilen saklı paylı mirasçılarını, belirli sebeplerin varlığı durumunda gerekli şekil şartlarına da uyarak mirasından tamamen veya kısmen uzaklaştırır. Mirasçılıktan çıkarma, biri cezai çıkarma diğeri koruyucu çıkarma olmak üzere iki türlüdür. Mirasçılıktan çıkarma türlerinden uygulamada cezai amaçlı mirasçılıktan çıkarmaya sıklıkla başvurulduğundan çalışmamızı ağırlıkla cezai amaçlı mirasçılıktan çıkarma oluşturmuştur. Mirasçılıktan çıkarma öncelikli olarak, genel bir bakış açısı ile kavram olarak ele alınıp, bu bağlamda mirasçılıktan çıkarmanın tanımı ve unsurları, benzer Miras Hukuku kavramları ile karşılaştırılması ve mirasçılıktan çıkarmaya ilişkin hükümlerinin Türk Hukukunda yeri ve uygulama alanı üzerinde durulacaktır. Çalışmamızın diğer bölümlerinde, mirasçılıktan çıkarmanın şartları, geçerli çıkarmanın hukuki sonuçları, mirasçılıktan çıkarmanın geçersizliği ve buna bağlanan hukuki sonuçlar, ele alınıp adı geçen bu ana başlıklar altında beliren ve mirasçılıktan çıkarmaya özgü hukuki sorunlar irdelenerek, varılan sonuçlar ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study, disinheritance, is regulated between articles 510 and 513 of the TMK numbered 4721. Removal from heirship is one of the legal actions that the legator can do in order to have consequences after his death. Thus, the legator removes the heirs with reserved shares, which are determined in a limited number in the law, from the inheritance completely or partially by complying with the necessary form conditions in the presence of certain reasons. There are two types of expulsion from inheritance, one being punitive removal and the other protective removal. Our study mainly consists of removing from heirship for criminal purposes, since it is often used in practice to remove from heirship for criminal purposes. Inheritance will be handled primarily as a concept with a general point of view, and in this context, the definition and elements of disinheritance, its comparison with similar concepts of inheritance law, and the place and application area of the provisions on disinheritance in Turkish Law will be emphasized. In the other parts of our study, the conditions of exclusion from heirship, the legal consequences of valid exclusion, the invalidity of exclusion from inheritance and the legal consequences connected to it, the legal problems that appear under these main headings and that are specific to exclusion from inheritance will be examined and the conclusions reached will be tried to be revealed.