Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçu
Crime of transgression against i̇mmaterial, financial or connected rights in Law on Intellectual and Artistic Works
- Tez No: 824976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ İŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
19. yüzyılda bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeler neticesinde; klasik mülkiyet kavramı ve konusu eşya dışında, insanın fikri emek ve çabalarıyla ortaya koyduğu fikri ürünlerin de korunması ihtiyacı ile fikri mülkiyet hukuku ortaya çıkmıştır. Gelişen ve değişen yenidünya düzeni ve beraberinde getirdiği bilişim çağı ile birlikte; klasik mülkiyet anlayışından ve niceliği itibariyle eşya tanımından farklı özelliklere sahip fikri ürünlerin hayatın her alanında her an her yerde karşılaşılabilen durumu gereği toplumsal yaşamda fikri ürünlere yönelik birçok hak ihlali ortaya çıkmıştır. Sıklıkla karşılaşılan bu hak ihlalleri karşısında, özellikle medeni ilişkilerde meşru olan ve olmayan eylemleri net bir şekilde ortaya koymak fikri ürünlerin sürekli üstüne koyan, değişen ve gelişen yapısı gereği oldukça zordur. Fikri ürünlerin bu yapısı gereği günün şartları çerçevesinde etkin bir koruma sağlamak gayesiyle fikri hakların korunmasına ilişkin esasların belirlenmesi çabası, hem hukuki hem de cezai yönden ulusal ve uluslararası hukukta halen devam etmektedir. Ulusal yönden, bu hukuki korumalardan birisi olan ve 1951 tarihli, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun eser üzerindeki hakkın cezai himayesine ilişkin“manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçu”günümüzde en sık karşılaşılan ihlal olması sebebiyle ele alınması gereken bir suç tipi özelliği göstermektedir. Böyle olduğu içindir ki çalışmamız manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçunu konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
As a corollary of developments in the fields of science of technology; intellectual property law have arisen out of the classical notion of property and the need to protect intellectual products stemming from humane intellectual work and efforts. Through the ever-growing and ever-changing new world order, and the information age that emerged concomitantly with the latter, intellectual products qualitatively different from the classical notion of property and dissimilar to classical understanding thereof, have gradually been prone to various infringements. Specifying legitimate and illegitimate acts in human behavior against such frequent violations have proved particularly difficult given the progressive, changing and developing character of intellectual products. Efforts for defining fundaments on which an effective protection under prevalent conditions would be based are still ongoing in both civil and criminal spheres, and on domestic and international planes. Since, at the domestic level, being one of such legal remedies, and envisaged in the Law no. 5846 on Intellectual and Artistic Works, dated 1951, the“crime of transgression against immaterial, financial or connected rights”pertinent to the penal protection of rights on such works have been the most frequent violation, the mentioned crime deserves scholarly attention. It is in this context that this research focuses on the crime of transgression against immaterial, financial or connected rights.