Avrupa Birliği'nde katılımcı güvenlik politikaları geliştirilmesinin Avrupa toplumsal güvenliğine yansımaları
Reflections of developing participatory security policies in the European Union on European public security
- Tez No: 824983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Geniş bir konu yelpazesine sahip olan uluslararası ilişkiler disiplinin üzerinde durduğu öncelikli konulardan birisi de güvenliktir. Uzun yıllar boyunca güvenlik, askeri tehditle ilişkilendirilirken güvenliğin sorumlusu ve güvenlik sağlayıcı aktör olma rolü de ulus devletler ile ilişkilendirilmiştir. Zaman içerisinde güvenliğe yönelik yeni yaklaşımlar ortaya çıkmış; güvenliğin konusuna, güvenlik tehditlerine ve güvenlik tehditlerinin referans nesnelerine yönelik tek yönlü bakış açısı sorgulanmıştır. Yalnız güvenliğin sağlanmasının sorumlu olmayan aynı zamanda güvenlik tehditlerinden de etkilenen ulus devletlerin güvenlik politikaları üretmesine dayalı geleneksel güvenlik anlayışı eleştirilmiştir. Politika üretimi ve karar alma süreci içerisine birey, yerel topluluklar, sivil toplum kuruluşları gibi hükümet dışı aktörlerin dahil edilmesi üzerine odaklanan katılımcı yaklaşımlar ise güvenlik ile ilişkilendirilmiştir. Güvenliğe yönelik çok yönlü ve çok aktörlü bir bakış açısı ortaya koyan katılımcı güvenlik anlayışı, hükümet dışı aktörlerin güvenlik politikalarının üretilmesinde ve uygulanılmasında birer paydaş hâline gelmesi üzerine odaklanmıştır. Güvenliğin sağlanması katılımcı bir süreç olarak ele alınmıştır. Güvenlik sağlayıcı aktörlerden biri olarak hareket eden Avrupa Birliği politika üretme, plan üretme ve karar alma süreçleri içerisine çeşitli paydaşları dahil etmeyi hedefleyen katılımcı yaklaşımlara yönelmiştir. Güvenliğin sağlanması süreci içerisine nihai karar verici merkez dışında kalan aktörler dahil edilmeye çalışılmıştır. Avrupa Birliği, Avrupa toplumsal güvenliğinin sağlanması sırasında, söz konusu güvenlik politikalarından, planlardan ve girişimlerden etkilenebilecek aktörleri süreç içerisine dahil etmeye çalışan katılımcı güvenlik örnekleri ortaya koymuştur. Tezde Avrupa Birliği'nde katılımcı güvenlik politikaları geliştirilmesinin Avrupa toplumsal güvenliğine yansımaları ele alınmaktadır. Tez katılımcı güvenlik kavramını Avrupa Birliği örneği üzerinden inceleyerek Türkçe literatüre kazandıracak öncü çalışmalardan birisi olacak olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the priority issues that the international relations discipline, which has a wide range of subjects, focuses on is security. While security has been associated with military threat for many years, the role of being responsible for security and providing security has been associated with nation states. Over time, new approaches on security have emerged; one-sided perspective on the subject of security, security threats and referent objects of security threats has been questioned. The traditional security understanding based on the production of security policies by nation states that are not only responsible for ensuring security but also affected by security threats has been criticized. Participatory approaches focusing on the participation of non-governmental actors such as individuals, local communities civil society organizations in the policy making and decision-making process have been associated with security. The participatory security approach, which presents a multi-dimensional and multi-actoral perspective on security, focuses on non-governmental actors becoming a participator in the production and implementation of security policies. Ensuring security is handled as a participatory process. Acting as one of the security providers, the European Union has gravitated towards participatory approaches that aim to involve various stakeholders in policy-making, plan-making and decision-making processes. It has been tried to include actors outside the ultimate decision-making center in the process of ensuring security. During the provision of European public security, the European Union has set forth examples of participatory security that try to include actors that may be affected by these security policies, plans and initiatives. In the thesis, the reflections of the development of participatory security policies in the European Union on European public security are discussed. The thesis is important in that it will be one of the pioneering studies that will bring the concept of participatory security to the Turkish literature by examining the European Union example.