Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin yetki alanlarındaki enerji kaynakları ve boru hatları üzerindeki hakları
Delimitation of maritime jurisdiction and Turkey's right on energy resources and pipelines in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 824984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKİF KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye'nin uluslararası alanda yaşadığı güncel sorunlarından bir tanesi olan Doğu Akdeniz sorunu, esasında bir deniz yetki alanlarının sınırlandırılması sorunu olmakla birlikte bazı alt sorunları da bünyesinde barındırmaktadır. Bölgede bulunan enerji kaynaklarının araştırılması ve işletilmesi ile East-Med Boru Hattı projesi başta olmak üzere bölgedeki denizaltı kablo ve boru hatlarının döşenmesi ile ilgili problemler de dahil olmak üzere, bölgedeki uyuşmazlıklar uluslararası deniz hukuku çerçevesinde çözümlenmelidir. Bu kapsamda çalışmanın ikinci bölümünde, devletlerin egemenlik hakkına ve egemen haklara sahip olduğu deniz alanları, uluslararası deniz hukuku çerçevesinde genel olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bölgedeki birincil uyuşmazlık olan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması problemi ele alınmış, tarafların tezleri ve uygulamaları ile uluslararası yargı kararları incelenerek Türkiye'nin muhtemel deniz yetki alanları sınırlarına yönelik değerlendirme yapılmıştır. Son bölümde ise Türkiye'nin bölgedeki enerji kaynakları ve boru hatları üzerindeki hak ve yetkileri üzerinde durulmuş; örnek olaylar vasıtasıyla Türkiye'nin alabileceği tedbirler gözler önüne serilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean issue, which is one of Turkey's current problems in the international arena, is essentially a maritime jurisdiction delimitation problem, but it also includes some sub-problems. Disputes in the region, including the problems related to the exploration and exploitation of energy resources in the region and the laying of submarine cables and pipelines in the region, especially the East-Med Pipeline project, should be resolved within the framework of international law of the sea. In this context, in the second part of the study, the maritime areas in which states have sovereignty and sovereign rights are analyzed in general within the framework of the international law of the sea. In the third part, the problem of the delimitation of maritime jurisdiction areas, which is the primary dispute in the region, is discussed, and Turkey's possible maritime jurisdiction areas are evaluated by examining the theses and practices of the parties and international judicial decisions. In the last part, Turkey's rights and powers over energy resources and pipelines in the region are emphasized, and the measures that Turkey can take are intended to be demonstrated through case studies.