Ailevi akdeniz ateşi hastalarındaserum amiloid a, ykl-40 ve pentraxin-3düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum amyloid a, ykl-40 and pentraxin-3 levels in patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 825000
  2. Yazar: SEFA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUĞRUL ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) otozomal resesif geçiş gösteren, ataklar halinde tekrarlayan ateş ve seröz zarlarda inflamasyon ile karakterize otoinflamatuar bir hastalıktır. Günümüzde AAA hastalığına kesin tanı koyduracak bir laboratuar testi yoktur. Tanı klinik olarak konulmakta ve laboratuar bulgularıyla desteklenmektedir. Hastalığın takibi, tedaviye yanıtı ve prognoz tahmininde akut faz reaktanlarından yararlanılmaktadır. Bu çalışmada Serum Amiloid A (SAA), YKL-40 ve Pentraxin-3 (PTX-3) seviyelerinin AAA hastalığı ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemizde AAA tanısıyla takip edilen, amiloidozu olmayan ve ataksız dönemdeki 50 hasta dahil edildi. Hastalık Şiddet Skoru'na göre hastalar 3 gruba ayrıldı (hafif şiddetli, orta şiddetli, şiddetli). Kontrol grubu olarak herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı 37 birey seçildi. Serum SAA, YKL-40 ve PTX-3 seviyeleri hasta ve kontrol grubunda elisa yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Hastaların SAA ve YKL-40 seviyeleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p<0.001). PTX-3 seviyeleri hastalarda yüksek olmasına rağmen anlamlı fark bulunmadı (p=0.113). SAA için en iyi kesim değeri 478.5 μg/ml ve bu değer için pozitif prediktif değer % 71.9 bulunurken, YKL-40 için en iyi kesim değeri 169.85 pg/ml ve bu değer için pozitif prediktif değer % 83.3 bulundu. YKL-40 ile SAA ve PTX-3 arasında anlamlı korelasyon saptanırken (sırasıyla r=0.225, p=0.036; r=0.525, p<0.001), SAA ile PTX-3 arasında korelasyon yoktu (r=0.135, p=0.219). Sonuç: YKL-40, SAA ile birlikte AAA tanısını desteklemek ve hastalığın şiddetini takip etmek için kullanılabilir. Bu çalışmada, YKL-40 seviyeleri AAA hastalarında ilk kez incelenmiştir ve daha geniş hasta gruplarındaki çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive form of recurrent episodes of fever and is an autoinflammatory disease characterized by inflammation of the serous membranes. Recently, there is no definitive diagnostic laboratory test for FMF disease. The diagnosis is made clinically and is supported by the laboratory findings. Monitoring of the disease, response to treatment and prognosis prediction of acute phase reactants are used. In this study, Serum Amyloid A (SAA), YKL-40, Pentraxin-3 (PTX-3) levels were investigated in relation with the FMF disease. Materials and Methods: The study included 50 patients followed in our hospital with the diagnosis of FMF who don't have amyloidosis and are during the attack-free period 50 patients were included. Patients were divided into 3 groups according to disease severity score (mild, moderate, severe). 37 healthy individuals without any disease, were included as the control group. Serum SAA, YKL-40 and PTX-3 levels were measured by ELISA method in the patients and control groups. Results: When SAA and YKL-40 levels in patients were compared with the control group, they were found was statistically significantly higher (p<0.001). PTX-3 levels were found to be higher in patients even though there was no significant difference (p=0.113). While it was found that the best cut-off value for SAA was 478.5 μg/ml and the positive predictive value for this value was % 71.9, the best cut-off value for YKL-40 was 169.85 pg/ml and the positive predictive value for this value was % 83.3. While a significant correlation was detected in SAA and PTX-3 with YKL-40 (r=0.225, v p=0.036; r=0.525, p<0.001), there was no correlation between the PTX-3 with SAA (r=0.135, p=0.219). Conclusion: YKL-40 can be used together with SAA to support the diagnosis of FMF and to monitor the severity of the disease. In this study, YKL-40 levels were examined for the first time in FMF patients and further studies are needed in larger patient groups.