Mukozal iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla geliştirilen kurkumin ve yaban iğdesi birleşiminin sıçan palatal mukozasındaki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of a combination of curcumin and sea buckthorn developed to accelerate mucosal healing on rat palatal mucosa
- Tez No: 825021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ağız sağlığı, yaşam konforunu etkileyen öncü koşullardan biridir. Oral mukozal hastalıkların tedavisinde topikal ve sistemik ajanlar kullanılmakla birlikte günümüzde doğal içerikli ve çevre dokularla uyumlu bir ilaç keşfedilememiştir. Bu çalışmada ağız yaralarını minimum yan etki ile hızlı bir şekilde iyileştirmek için, bitki özlü ve uyumlu yeni bir ilaç geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda, antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen kurkumin maddesinin, yara iyileşmesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, biyoyararlanımı düşük olduğu iddia edilen kurkumin ile yaban iğdesi yağı birleştirerek bir oleojel formülasyonu oluşturulmuş ve bu formülasyonun yara iyileştirmeye olan katkıları araştırılmıştır. Deney yöntemi olarak sıçan palatal mukozasında 3 mm'lik yaralar oluşturulmuş ve ilgili formülasyon 12 saat arayla üç gün boyunca uygulanmıştır. Yara iyileşmesi histolojik olarak 3. ve 7. günlerde incelenmiş ve elde edilen parametre düzeyindeki sonuçlar istatistiksel olarak yorumlanmıştır. Çalışmanın 3.
Özet (Çeviri)
Oral health significantly influences one's quality of life. While topical and systemic agents are commonly employed in treating oral mucosal diseases, the search for a natural, eco-friendly drug with minimal side effects continues. This study aims to develop a new medication using plant-derived components for swift oral ulcer healing. The study investigates the wound-healing effects of curcumin, known for its antioxidant, antibacterial and anti-inflammatory properties. Additionally, an oleogel formulation is created by blending curcumin, which has reported low bioavailability, with sea buckthorn oil, and its wound-healing contributions are explored. Rats with 3 mm palatal mucosa wounds are treated with the formulation at 12-hour intervals for three days. Wound healing is histologically assessed on the 3rd and 7th days, with parameter-level results statistically analyzed.