Optimal Monetary Policy in Closed and Open Economies: A New Keynesian Approach
Yeni Keynesyen Yaklaşıma Göre Kapalı ve Açık Ekonomilerde Optimal Para Politikası
- Tez No: 825020
- Danışmanlar: PROF. YABANCI ÖĞRENCİ DANIŞMANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aarhus Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dinamik stokastik genel denge modeli çerçevesine eksik rekabet ve fiyat ve ücret yapışkanlıklarını dahil eden yeni Keynesyen iktisat yaklaşımı, kapalı ve açık ekonomi modellerinde para politikasının anlaşılmasına önemli katkılar sağladı. Diğer taraftan, optimal para politikası unsurlarının kapalı ve açık ekonomilerde farklılık gösterip göstermediği konusunda literatürde bir fikir birliğine varılamadığı görülmektedir. Bunun bir sebebi, bu alanda yeterli sayıda kapsamlı çalışmanın henüz yapılmamış olmasıdır. Bu tez, yeni Keynesyen model kullanarak bu önemli soruya bir cevap bulmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede yaptığımız analizler, açık ekonomilerde optimal para politikasının ihracat fiyatlamalarında kullanılan döviz cinsine bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. İhracatçıların ürün fiyatlarını üreticiye ait para birimi cinsinden belirledikleri durumda optimal para politikası, kapalı ekonomilerde olduğu gibi, tam fiyat istikrarını sağlamak olarak ortaya çıkmaktadır. İhracatçıların ürün fiyatlarını ihracat yapılan piyasadaki para birimine veya (Amerikan doları veya Euro gibi) araç para birimiyle belirledikleri durumda ise tam fiyat istikrarı yetersiz kalmaktadır. Bu durumlarda, tüketici fiyat endeksine göre ağırlıklandırılmış fiyat istikrarı optimal para politikası olarak ortaya çıkmaktadır. Her durumda, optimal para politikasının belirli bir fiyat istikrarını sağlamaktan geçtiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development of the New Keynesian Economics shed some very useful light on the controversial area of monetary policy. The New Keynesian approach integrates imperfect competition with nominal rigidities and builds a dynamic general equilibrium model on this incorporated framework. Having provided very useful insights for monetary policy in closed economies, the New Keynesian Model found its applications also in open economy settings. The seminal paper of Obstfeld and Rogoff (1995), 'Exchange Rate Dynamics Redux', became the work-horse in open economy macroeconomics and stimulated many scholars to produce a large amount of literature during the past decade. Despite significant contributions to monetary policy analysis in both closed and open economy settings, a consensus on“Do optimal monetary policies differ in closed and open economies?”does not appear. This is, perhaps, because very few comprehensive works have been published to answer this question. This paper attempts to provide an answer to this particular question with a New Keynesian approach. Our investigation suggests that the answer critically depends on the invoice currency; i.e. it depends on the three pricing habits of exporters, Producer Currency Pricing (PCP), Local Currency Pricing (LCP), and Vehicle Currency Pricing (VCP). If the conventional view of export pricing that exporters set their prices in their own currencies (the PCP model) is taken to be the true pricing habit, the optimal monetary policy rules in closed and open economies are identical: Complete price stabilization. On the other hand, when other pricing practices, LCP and VCP, are considered, inward-looking price stabilization turns out to be suboptimal; the CPI-weighted average of price stabilization is suggested under LCP and partially under VCP. In any case, some kind of price stabilization originates the optimal monetary policy in our framework.