Covıd-19 pandemisinden etkilenen bireylerin depresyon, anksiyete ve tssb semptomlarının yaygınlığı: Meta analiz
Prevalence of depression, anxiety and ptsd symptoms of individuals affected by the covid-19 pandemic: Meta analysis
- Tez No: 825024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
COVID-19 salgını, dünya çapında bireylerin zihinsel refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Bu sistematik inceleme ve meta-analiz, COVID-19 pandemisinden etkilenen popülasyonlarda depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) semptomlarının yaygınlığını incelemeyi amaçladı. Bu çalışma, mevcut ampirik kanıtları sentezleyerek, pandeminin etkilenen popülasyonlar üzerindeki psikolojik etkisine dair kapsamlı bir genel bakış sunuyor.Önceki çalışmalar, pandemi sırasında bireyler arasında ruh sağlığı bozukluklarının yüksek prevalansını göstermiştir. Ancak bu tahminler, öncelikle pandeminin ilk aşamalarında yapılan çalışmalara dayanıyordu. Pandemi geliştikçe, bireyler arasında ruh sağlığı bozuklukları oranlarının muhtemelen artması beklenmektedir. Araştırmalarda var olan açığı kapatmak için, COVID-19 salgını sırasında bireyler arasında depresyon, anksiyete ve TSSB semptomları yaşayan bireylerin yaygınlık oranlarını tahmin etmek için rastgele etkiler meta-analiz yapılmıştır (N= 247338). Depresyon (K=90) çalışmaya dayalı yaygınlık oranı 0. 2504 %95 GA [0.2143: 0.2866]. Anksiyete (K=98) çalışmaya dayalı yaygınlık oranı 0. .2425 %95 GA [0.2103: 0.2746]. TSSB (K=31) çalışmaya dayalı yaygınlık oranı 0.2721 %95 GA [0.1869: 0.572]. Meta-analizin bulgularına dayanarak, COVID-19'un ruh sağlığı sonuçlarının etkilenen ülkelerde eşit derecede yüksek olduğu öne sürülüyor. Bu, pandemiden etkilenen çeşitli ülkelerden popülasyonların benzer seviyelerde ruh sağlığı semptomları ve bozuklukları sergilediği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 outbreak has had a significant impact on the mental well-being of individuals around the world. This systematic review and meta-analysis aimed to examine the prevalence of symptoms of depression, anxiety, and post-traumatic stress disorder (PTSD) in populations affected by the COVID-19 pandemic. This study, synthesizing existing empirical evidence, provides a comprehensive overview of the psychological impact of the pandemic on affected populations.Previous studies have shown a high prevalence of mental health disorders among individuals during the pandemic. But these predictions were based primarily on studies in the early stages of the pandemic. As the pandemic develops, rates of mental health disorders among individuals are likely to increase. To overcome this research gap, a meta-analysis of random effects was carried out to estimate the prevalence rates of individuals living with depression, anxiety, and TSSB symptoms among individuals during the COVID-19 outbreak (N = 247338). The prevalence rate based on the study of depression (K = 90) is 0.2504 95%CI [0.2143: 0.2866]. The prevalence rate based on the study of anxiety (K = 98) is 0.2425 95%CI [0.2103: 0.2746]. The prevalence rate based on the study of PTSD (K = 31) is 0.2721 95%CI [0.1869: 0.5772]. 0.2721 %95 GA [0.1869: 0.572] Based on the findings of the meta-analysis, it is suggested that COVID-19's mental health outcomes are equally high in the affected countries. This means that populations from different countries affected by the pandemic exhibit similar levels of mental health symptoms and disorders.