Bir hemen hemen kompleks metalik Riemann manifoldun altmanifoldları üzerine
On submanifolds of an almost complex metallic Riemannian manifold
- Tez No: 825023
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında hemen hemen kompleks metalik Riemann manifoldun altmanifoldları ele alınmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bir literatür özeti ve tezin konusu olan hemen hemen kompleks metalik Riemann manifoldların ortaya çıkışı hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, bazı temel tanımlar ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde hemen hemen kompleks metalik Riemann manifoldu incelenmiş, bu manifoldun altmanifoldları ile ilgili temel özellikler verilmiş ve son olarak bu manifoldun invaryant, anti-invaryant ve slant altmanifoldlarının özellikleri araştırılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, submanifolds of an almost complex metallic Riemannian manifold are discussed. This study consists of four parts. In the first chapter, a general literature summary and information about the emergence of almost complex metallic Riemannian manifolds, the subject of this thesis, is presented. In this section, some basic definitions and theorems are given. In the third chapter, an almost complex metallic Riemann manifold is examined, the basic properties of the submanifolds of this manifold are given, and finally, the properties of the invariant, anti-invariant, and slant submanifolds of this manifold are examined. In the fourth and last chapter, results and suggestions are given.