Kan kültürlerinin kontaminasyon oranları ve kan kültürü alım tekniğiyle ilişkisi
The rate of hemoculture contaminations and its relation with blood sample obtaining technique
  1. Tez No: 825032
  2. Yazar: İRFAN OĞUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. SEVGİ ERKEN DEMİRKAPU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kan kültürü bakteriyemi ve enfeksiyöz hastalıkların tanısı için sıkça kullanılan testlerdendir. Pozitif sonuçlanması durumunda tanı koydurucu bir test olmasının yanında tedavinin etkene uygun olarak düzenlenmesini de sağlamaktadır. Çocuk hastalar, takip ve tedavileri için azami dikkat gerektiren bir hasta grubunu olusturmaktadır. Bu nedenle çocuk hastalarda kan kültürü daha sık kullanılmaktadır. Tanı koyulması ve tedavinin planlanması asamalarında faydalanılan bu testin uygun tekniklerle alınmaması yalancı pozitif sonuçlara neden olmaktadır. Bu durum, klinisyenin kararsız kalmasına ya da yanlıs tanı koymasına ve gereksiz tetkik, tedavi planlamasına sebep olmaktadır. Bu çalısma Ankara Dıskapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Arastırma Hastanesi'nde 2007 ve 2008 yıllarında yatarak tedavi gören hastaların kan kültürü sonuçları incelenerek yapıldı. Kan alan hekimlere kontaminasyonlar ve kan kültürü alma teknikleri hakkında eğitimler verilerek hastane genelinde ve servis düzeyinde kontaminasyon oranları, gerçek pozitif sonuçların oranları ve kan kültürü alma endikasyonlarında gerçeklesen değisiklikler incelendi. Eğitim sonrası dönemde kan kültürünün endikasyon varlığında, uygun tekniklerle alındığı ve kontaminasyon oranlarında azalma olduğu tespit edildi. Kan kültürü alımı için önerilen özel bir kan alma tekniği vardır. Ancak hastanelerde periyodik olarak bunun eğitimi verilmemektedir. Bu çalısma eğitimler sonrasında kontaminasyon oranlarının kabul edilebilir düzeylere azaltılabileceğini ve bu azalmanın getirisi düsünüldüğünde, aslında kan kültürü alınan her sağlık biriminde bu tür eğitimlerin rutin olması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hemoculture is the most usefull test for the diagnosis of bacteremia and infectious diseases either it provides optimising the treatment to microorganism. For the treatment and management of bacteremia in child patient's group, it is obligated to be more carefull. Therefore, hemoculture is used more often in child patients group. Although, obtaning blood for hemoculture without suitable techniques causes false positive results. This makes clinicians plan unnecessary examinations and treatments because of false diagnosis. This study is performed by investigating the results of hemocultures obtained from the patients that are hospitalized at Dıskapı Children's Hospital in 2007 and 2008. The clinicians have been educated for hemoculture obtaining techniques and contaminations. Contamination rates, true positive results rates and the changes in indications for obtaining hemoculture are analysed at all departments seperately and also whole in the hospital. After the educations, it is observed that hemocultures are more often obtained with indication and suitable techniques, and also the contamination rates decreased. There is a special blood sample obtaining technique for hemoculture. But usually, there is no periodic educations in hospitals about this technique. This study shows that it is possible to decrease the contamination rates to acceptable limits. In conclusion, educations about blood sample obtaining technique for hemoculture must be performed periodically in all health centers.