Atık bitkisel yağ ve atık motor yağı ile modifiye edilmiş bitümün reolojik özellikleri
Rheological properties of bitumen modified with waste vegetable oil and waste motor oil
  1. Tez No: 825042
  2. Yazar: GÖKHAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL, DOÇ. DR. ERKUT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma kapsamında, SBS modifikasyonu ile kısa dönem ve uzun dönem yaşlandırılmış asfalt numuneleri içerisine eklenen atık yemeklik yağ ve motor yağının, bitümün reolojik özellikleri üzerindeki etkisinin örneklerini değerlendirmek için kapsamlı bir laboratuvar deneysel programı oluşturulmuştur. Farklı yaşlanma sürelerine sahip deney numuneleri, İnce Film Halinde Isıtma (RTFO) ve Basınçlı Yaşlandırma Kabı (PAV) kullanılarak test simülasyonu ile elde edilmiştir. Sonrasında bağlayıcının ağırlığınca kullanılacak uygun SBS değeri belirlenerek, atık motor yağı ve atık yemeklik yağ ilavesi ile iyileştirme performansları incelenmiştir. Bağlayıcılar üzerinde penetrasyon, yumuşama noktası, dönme viskozitesi, dinamik kayma reometresi (DSR), çoklu gerilme sürünme geri kazanımı (MSCR), deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, reolojik özelliklerin incelenmesi Sonuçlar, SBS, atık motor yağının ve atık yemeklik yağın yaşlanmış asfaltın işlenebilirliğini etkili bir şekilde yumuşatıp eski haline getirebileceğini açıkça göstermiştir. Atık motor yağı ve SBS kullanımı yaşlandırılmış bağlayıcının reolojik özellikleri, gözle görülür şekilde geliştirmiştir. Genel olarak, iyi uygulanabilirlik, atık yağa asfalt kaplama geri dönüşüm alanında çok daha geniş bir hizmet yelpazesi sağlayacaktır. Ayrıca, atık döngüsel kullanımını ve çevre korumasını gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, a comprehensive laboratory experimental program was created to evaluate the examples of the effect of waste cooking oil and motor oil added into short-term and long-term aged asphalt samples with SBS modification on the rheological properties of bitumen. Test specimens with different aging times were obtained by test simulation using Thin Film Heating (RTFO) and Pressure Aging Vessel (PAV). Afterwards, the appropriate SBS value to be used by the weight of the binder was determined, and the improvement performances were examined with the addition of waste motor oil and waste cooking oil. Penetration, softening point, rotational viscosity, dynamic shear rheometry (DSR), multiple stress creep recovery (MSCR) tests were performed on the binders. In this context, examining the rheological properties. The results clearly showed that SBS, waste motor oil and waste cooking oil can effectively soften and restore the workability of aged asphalt. The use of waste motor oil and SBS significantly improved the rheological properties of the aged binder. Overall, good applicability will provide a much wider range of services in the field of asphalt pavement recycling to waste oil. In addition, it has realized the waste cyclic use and environmental protection.