Ürün ilgilenimi, kıtlık mesajları, algılanan değer ve plansız satın alma davranışı arasındaki ilişki
The relationship between product attention, facility messages, perceived value and impulse buying behavior
  1. Tez No: 825050
  2. Yazar: GAMZE GÜRDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada ürün ilgilenimi, kıtlık mesajları, algılanan değer ve plansız satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemi ile yüz yüze ve çevrimiçi anket tekniği kullanılarak 453 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre ürün ilgilenimi, kıtlık mesajları ve algılanan değer üzerinde doğrudan olumlu etki gösterirken; plansız satın alma davranışını ise dolaylı olarak pozitif etkilemektedir. Toplamda altı bölümden oluşan çalışmada dört bölüm çalışmaya dair teorik kısmı oluştururken, beşinci bölümde araştırma yöntemi ve hipotezler yer almaktadır. Son bölümde elde edilen bulgulara göre verilerin analizi, sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between product involvement, scarcity messages, perceived value and impulse buying behavior. Data were collected from 453 participants using the convenience sampling method, face-to-face and online survey technique. According to the findings, product involvement has a direct positive effect on scarcity messages and perceived value; It indirectly affects the impulse buying behavior positively. In the study, which consists of six parts in total, four parts form the theoretical part of the study, while the fifth part includes the research method and hypotheses. In the last section, there are data analysis, conclusions and recommendations according to the findings.