Yaylı enstrüman çalan müzisyenlerde median sinir, fleksör tendonlar ve fleksör retinakulum'un shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of median nerve, flexor tendons and flexor retinaculum by shear wave elastography in musicians playing string instruments
  1. Tez No: 825062
  2. Yazar: AYCAN BAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Müzisyenlerde tekrarlı hareket, statik postür, kas tendon zorlanmaları sebebiyle kas iskelet sistemi problemlerinin yaygın olduğu bilinmektedir. Yaylı enstürman çalan müzisyenlerde tekrarlı yay hareketleri sebebiyle el bileğinde overuse problemlerinin yaygın olduğu önceki çalışmalarda bildirilmiştir. Bu çalışmada yaylı enstrüman çalan müzisyenlerde el bileği anterior kompartmanında yer alan median sinir, fleksör tendonlar ve fleksör retinakulum'u Shear wave elastografi ile incelemek, bu yapıların elastisitesindeki değişimi kontrol grubu ile kıyaslayarak değerlendirmek ve oluşabilecek riskler açısından doku elastisitesi için bir eşik değer araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma grubu en az beş yıldır yaylı enstürman çalan 22 müzisyenden oluşmaktadır. Müzisyenlerin %59,1 (n=13) erkek, %40,9 (n=9) kadındır ve yaş ortalamaları 31,05 ± 8,850 'dir. Müzisyenler İçin Kas-İskelet Ağrısı Şiddeti ve Etkilenimi Anketi'ni (MMQII) ve Boston Karpal Tünel sendrom anketi dolduruldu. Ardından carpal bölgenin anterior'unda m. flexor pollicis longus, m. flexor carpi radialis longus, n. medianus ve retinaculum flexorum kalınlıkları ölçüldü. Ölçüm üç defa tekrarlanıp ortalaması alınarak not edildi. Shear wave elastografi görüntülemede, görüntü penceresi kas kalınlığına göre ayarlandıktan sonra makaslama modülü haritası oluşturularak 5 milimetre (mm) çaplı Roi kullanıldı ve shear modülü değeri kilopascal (kPa) cinsinden hesaplandı. Ölçümler üç defa tekrar edilip ortalaması alınarak not edildi. Çalışmaya katılan müzisyenlerin %31,8 ağrı yaşadığını ve bu ağrının en az bir yıl devam ettiğini belirtmişlerdir. Yapılan shear wave elastografi (SWE) ve kalınlık ölçümlerinde müzisyenlerin, m. flexor carpi radialis longus, m. flexor pollicis longus, n.
Özet (Çeviri)
It is known that musculoskeletal problems are common in musicians due to repetitive movements, static posture, muscle and tendon strains. It has been reported in previous studies that overuse problems in the wrist due to repetitive bow movements are common in musicians playing string instruments. The main aim of this study is to examine and determine the median nerve, flexor tendons and flexor retinaculum by Shear wave elastography in musicians playing string instruments in order to evaluate the change in the elasticity of these structures by comparing them with the control group, and to set a threshold value (cut point) for tissue elasticity in terms of possible risks. The study group consists of 22 musicians who have been playing string instruments for at least five years. Of them, 59.1% (n=13) of the musicians are male, 40.9% (n=9) are female, and their mean age is 31.05 ± 8.850. The study group was asked to complete the Musculoskeletal Pain Intensity and Interference Questionnaire for Musicians (MMQII) and the Boston Carpal Tunnel syndrome questionnaire. Then in the anterior part of the carpal region m. flexor pollicis longus, m. flexor carpi radialis longus, n. medianus, and retinaculum flexorum thicknesses were measured. The measurement was repeated three times. In shear wave elastography imaging, after the image window was adjusted according to muscle thickness, shear modulus map was created and Roi with a diameter of 5 millimeters (mm) was used. The shear modulus value was calculated in kilopascal (kPa), measurements were repeated three times. 31.8% of the musicians participating in the study stated that they experienced pain and this pain continued at least for the past one year. In the shear wave (SWE) elastography and thickness measurements, the musicians' m. flexor carpi radialis longus, m. flexor pollicis longus, n. medianus muscles were determined.