Geçirilmiş nonarteritik anterior iskemik optik nöropatili hastalarda makula ve optik sinir başındaki mikrovasküler ve yapısal değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of microvascular and structural changes in the macula and optic nerve head in patients with previous nonarteritic anterior ischaemic optic neuropathy
- Tez No: 825090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Nonarteritik anterior iskemik optik nöropatili (NAİON) gözler ile etkilenmemiş diğer gözlerin makula, koroid, optik sinir başı ve peripapiller retinadaki yapısal özelliklerinin optik koherens tomografi (OKT) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile incelenerek elde edilen parametrelerin gruplar arasında ve sağlıklı gözlerle karşılaştırılarak olası yapısal farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza NAİON tanılı 36 hastanın 44 gözü, etkilenmeyen diğer 27 göz ve sağlıklı 45 göz olmak üzere toplam 116 göz dahil edildi. Üç grubun yaş, cinsiyet, sferik eşdeğer ve aksiyel uzunluk değerleri benzerdi (tümü için p>0,05). Tüm katılımcıların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve göz içi basıncı (GİB) kaydedildi. Görme alanı ile ortalama deviasyon (MD) ve patern standart deviasyon (PSD); SD-OKT ile subfoveal koroid kalınlığı; OKTA ile yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve radyal peripapiller kapiller (RPK) pleksusta vasküler dansite (VD), peripapiller retina sinir lifi tabakası (pRSLT) kalınlığı, merkezi retina kalınlığı, foveal avasküler zon (FAZ) alanı ve çevresi ile FAZ çevresinde kapiller dansite (FAZ FD) değerlendirildi. Tüm parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca; pRSLT, MD, PSD ve EİDGK ile OKTA'da ölçülen parametreler arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the structural features of the macula, choroid, optic nerve head and peripapillary retina of eyes with nonarteritic anterior ischemic optic neuropathy (NAION) and unaffected normal eyes by optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCTA) and to find out possible structural differences by comparing the obtained parameters between the groups and with healthy eyes. Materials and Methods: A total of 116 eyes, including 44 eyes of 36 patients with NAION, 27 unaffected eyes and 45 healthy eyes were included in the study. Age, gender, spherical equivalent and axial length values of the three groups were found to be similar (p>0,05 for all). The best corrected visual acuity (BCVA) and intraocular pressure (IOP) were recorded in all participants. Mean deviation (MD) and pattern standard deviation (PSD) were evaluated by visual field, subfoveal choroidal thickness by SD-OCT, vascular density (VD) and peripapillary retinal nerve fibre layer (pRNFL) thickness in the superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP) and radial peripapillary capillary (RPC) plexus, central retinal thickness, foveal avascular zone (FAZ) area and perimeter and capillary density around the FAZ (FAZ FD) by OCTA. All parameters were compared between the groups. Furthermore, the relationship between pRNFL, MD, PSD and BCVA and the parameters measured in OCTA was researched.