Aytül Akal'ın 'Süper Çocuklar' adlı serisinin söz varlığı açısından incelenmesi ve Türkçe eğitimine katkısı
Analysis of Aytül Akal's series 'Süper Çocuklar' in terms of vocabulary and its contribution to Turkish education
  1. Tez No: 825091
  2. Yazar: NESLİHAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ BİRGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Dil, bir topluluğun sahip olduğu en önemli kültürel mirastır. Bir dilin ortaya koyduğu ifade olanaklarından yararlanabilmek için o dilin söz varlığını bilmek lazımdır. Söz varlığı, bir dilde yer alan atasözleri, deyimler, ikilemeler, terimler, yabancı sözcükler ve kalıp sözler gibi ögeleri içeren bir kavramdır. Bu çalışmada Aytül Akal'a ait Süper Çocuklar roman serisinin (Renk Delisi, Ses Delisi, Koku Delisi, Süs Delisi) sahip olduğu söz varlığı ögelerini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla adı geçen eserlerde bulunan atasözleri, deyimler, kalıp sözler, ikilemeler, terimler, çeviri sözcükler, yabancı sözcükler ve doldurma sözler şeklindeki söz varlığı elemanları belirlenmiş ve kullanım sıklıkları ortaya konmuştur. Bu çalışma, tarama şeklinde betimsel bir araştırmadır. Bu betimsel çalışmada halihazırda mevcut olan bir durum, var olduğu şekliyle betimlenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerle atasözü ve deyim sayısı, kullanım sıklığı; ikilemelerin sayısı, kullanım sıklığı ve oluşum şekilleri; terim sayısı kullanım sıklığı ve ilgili olduğu bilim dalı; kalıp söz sayısı, sıklığı ve kullanıldığı bağlam; çeviri sözcük sayısı, kullanım sıklığı ve kaynak dili; yabancı sözcük sayısı, kullanım sıklığı ve kaynak dili; doldurma sözler, kullanım sıklığı ortaya konmuştur. Değerlendirilen çocuk romanlarında toplam olarak 10055 adet söz varlığı ögesi bulunmuştur. Bu ögelerden 5557 adedi yabancı sözcük, 2083 adedi terim, 1363 adedi deyim, 445 adedi kalıp söz, 380 adedi ikileme, 204 adedi doldurma söz ve 23 adedi çeviri sözcük şeklinde tespit edilmiştir. Bununla birlikte incelenen eserlerde atasözüne rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Language is the most important cultural heritage of a community. To benefit from the expression possibilities of a language, it is necessary to know the vocabulary of that language. Vocabulary is concept that includes elements such as proverbs, idioms, reduplications, terms, foreign words, and formulaic expressions in a language. In this context, it is aimed to examine Aytül Akal's Super Children novel series (Renk Delisi, Ses Delisi, Koku Delisi, Süs Delisi) in terms of its vocabulary and its contribution to Turkish education. For this purpose, vocabulary elements such as proverbs, idioms, formulaic expressions, reduplications, terms, translated words, foreign words and filler words in the mentioned works were determined and their frequency of use was revealed. This study is descriptive research. In this descriptive study, an existing situation has been tried to be described as it exists. However, in this study, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used. With the data obtained, the number of proverbs and idioms, the frequency of use; number of reduplications, frequency of use and formation patterns; the number of terms, frequency of use and related science; the number of phrases, their frequency, and the context in which they are used; number of translated words, frequency of use and source language; number of foreign words, frequency of use and source language; filling words, frequency of use are revealed. A total of 10055 vocabulary items were found in the evaluated children's novels. Of these items, 5557 were foreign words, 2083 terms, 1363 idioms, 445 formulaic words, 380 reduplications, 204 filler words and 23 translated words. However, no proverbs were found in the analyzed works.