Sosyal medya pazarlama aktivitelerine yönelik tutumun ve çevrimiçi karar verme tarzlarının satın alma niyetine etkisi
The effect of attitudes towards social media marketing activities and online decision making styles on purchasing intention
  1. Tez No: 825103
  2. Yazar: NİHAL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇAYIRAĞASI, ÖĞR. GÖR. İBRAHİM HALİL EFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sosyal medya pazarlaması, işletmelerin hedef kitle bağlantı kurmasını kolaylaştıran dijital pazarlama stratejisidir. Bu stratejiye yönelik tutumlar ve tüketicilerin karar verme tarzları, çevrim içi alışverişlerde çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışma, sosyal medya pazarlama aktivitelerine yönelik tutum ve çevrim içi karar verme tarzlarının satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çevrim içi pazaryerleri üzerinden alışveriş yapan 395 katılımcıdan veri toplanmıştır. Toplanan demografik veriler fark testleri ile önerilen hipotezler ise yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların cinsiyetlerine, eğitim düzeylerine göre sosyal medya pazarlama aktivitelerinin boyutları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bunun yanında, sosyal medya pazarlama aktivitelerine yönelik tutumlardan; etkileşim, bilgilendirme, kişiselleştirme, trend olma ve ağızdan ağıza pazarlama faktörleri tüketici satın alma niyetine pozitif ve anlamlı olarak etki etmiştir. Ayrıca, çevrim içi tüketici karar verme tarzlarından; markaya, modaya ve web sitesi içeriğine duyarlılıklar, tüketicilerin satın alma niyetini pozitif ve anlamlı olarak etkilemiştir. Bu doğrultuda çalışma bu alanda araştırma yapacak araştırmacılara yol gösterici olmakta, pazarlama uzmanlarına ise tüketici deneyimlerini ve karar verme süreçlerini daha iyi anlamaları konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media marketing is a digital marketing strategy that makes it easier for businesses to connect with their target audience. Attitudes towards this strategy and consumer decision-making styles vary significantly in online shopping. This study examines the impact of attitudes towards social media marketing activities and online decision-making styles on purchase intention. For this purpose, data was collected from 395 participants who shopped through online marketplaces. Difference tests analyzed the collected demographic data, and the proposed hypotheses were analyzed by structural equation modeling. According to the analysis results, significant differences were detected between the dimensions of social media marketing activities according to the gender and education levels of the participants. In addition, attitudes towards social media marketing activities, Interaction, information, personalization, trending, and word-of-mouth marketing factors positively and significantly impacted consumer purchasing intention. Additionally, online consumer decision-making styles include Sensitivity to brand, fashion, and website content positively and significantly affected consumers' purchase intention. In this regard, the study guides researchers who will conduct research in this field and provides essential information for marketing experts to understand consumer experiences and decision-making processes better.