Uçucu küllerden soğuk bağlama yöntemi uygulanarak üretilen agregaların harç özelliklerine etkisi
The effect of fly ash aggregate produced by cold bonding method on mortar properties
  1. Tez No: 825143
  2. Yazar: NAZMİYE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ UĞUR KOÇKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET UÇUCU KÜLLERDEN SOĞUK BAĞLAMA YÖNTEMİ UYGULANARAK ÜRETİLEN AGREGALARIN HARÇ ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Nazmiye KELEŞ Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Niyazi Uğur KOÇKAL Haziran 2023; 76 sayfa Türkiye'de yılda yaklaşık 45 milyon ton kömür yakılarak ortalama 15 milyon ton uçucu kül üretilmektedir, bu da önemli ekonomik ve çevresel sorunlara yol açmaktadır. (Güler vd. 2005). Termik santrallerde kömürün tek başına kazanlarında yakılması sırasında baca gazlarındaki taneciklerin elektro filtrelerde tutulmasıyla oluşan uçucu küller çevreye büyük oranda zarar vermektedir. Bu yüzden uçucu küllerin geri dönüşüm maddesi olarak kullanılması zamanla yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde atık maddelerin yapı sektöründe kullanılması büyük önem arz etmektedir. Doğal kaynakların giderek azalmasıyla, harç yapımında kullanılan agregaların yerine daha düşük yoğunluğa sahip hafif agregaların kullanılması tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkemizde uçucu kül kullanımının son derece düşük olması ve çevreye verdiği zararlar göz önünde bulundurulduğunda uçucu külün yapı sektöründe kullanılması yönünde daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılması gerektiği düşünülmüştür. Bu çalışmada Seyitömer Termik Santralinden elde edilen uçucu kül ile soğuk bağlama yöntemi kullanılarak 40x40x160mm'lik prizmatik numuneler ile agrega üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu agregalara kırma yöntemi uygulanarak agregaların harç yapımında kullanımının etkisi incelenmiş ve farklı oranlarda hazırlanan numunelerin fiziksel ve mekanik testleri (yayılma çapı, birim hacim ağırlık tayini, yığın yoğunluk, görünür boşluk oranı, su emme, kılcallık, basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı gibi deneyler) yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre uçucu kül agregası oranının artmasıyla basınç dayanımında düşüş gözlenmesine rağmen, özgül basınç dayanımında bir artış gözlenmiştir. Bu durum, uçucu kül agregasının yüksek basınç yükleri altında dayanıklı bir malzeme olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ile endüstriyel bir atık olan uçucu külün yapı sektöründe geri dönüşüm maddesi olarak kullanılması çevre kirliliğinin azalmasına, daha hafif beton üretimine ve doğal kaynakların kullanımının azalmasına fayda sağlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hafif agrega, Harç karışımları, Seyitömer termik santrali, Soğuk bağlı uçucu kül agregası, Uçucu kül.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF FLY ASH AGGREGATE PRODUCED BY COLD BONDING METHOD ON MORTAR PROPERTIES NAZMİYE KELEŞ MSc Thesis in Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Niyazi Uğur KOÇKAL June 2023; 76 pages Fly ash, produced annually by burning 45 million tons of coal in Turkey, is a major source of economic and environmental problems (Guler et al. 2005). Fly ash particles released into the atmosphere during combustion are hazardous to the environment. As such, using fly ash as a recycled material has become increasingly popular over time due to its potential for reducing natural resource consumption and lightening mortar production aggregates. Unfortunately, though, utilization rates of fly ash in our country remain low despite its positive properties; therefore, more comprehensive research should be conducted on how best to utilize this resource within the construction sector before further damage is done to our environment. This study investigated the effect of using aggregates in mortar production by applying the cold bonding method with fly ash obtained from Seyitömer Thermal Power Plant to 40x40x160mm prismatic samples. The physical and mechanical tests conducted on these samples included spreading diameter, unit volume weight determination, bulk density, apparent void ratio, water absorption, capillarity compressive strength and bending tensile strength. Results showed that aggregate production was successful when utilizing this method and that it had a positive impact on mortar production. The test results indicate that, although the compressive strength decreased with an increase in fly ash aggregate ratio, the specific compressive strength increased. This demonstrates that fly ash aggregate is a durable material under high pressure loads and can be used as a suitable replacement for traditional materials such as cement or fine aggregate. Furthermore, this could lead to cost savings due to its lower production costs compared to other construction materials. According to this study, the use of fly ash, an industrial waste, as a recycling material in the building industry, has been shown to reduce environmental pollution, produce lighter concrete, and utilize fewer natural resources. KEYWORDS: Cold bonded fly ash aggregate, Fly ash, Lightweight aggregate, Mortars, Seyitömer thermal power plant.