DP800 ve MART1400 gelişmiş yüksek mukavemetli çeliklerin farklı kalıp açılarındaki derin çekilebilirliğinin araştırılması
Investigation of the deep drawability of DP800 and MART1400 advanced high strength steels at various die angles
  1. Tez No: 825142
  2. Yazar: EZGİ TÖNGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Derin çekme, önemli ve geniş çapta uygulanan sac şekillendirme yöntemlerinden birisidir. Bu yüzden sac metallerin derin çekilebilirliğinde elde edilen küçük iyileştirmeler bile, sac metalin daha karmaşık ürünlere dönüştürülme kabiliyetini önemli ölçüde artırmaktadır. Gelişmiş yüksek mukavemetli çelikler (AHSS'ler), yüksek dayanımlarından dolayı otomotiv endüstrisinde en popüler kullanılan çeliklerden birisidir. Bununla birlikte, düşük süneklikleri sebebiyle bu çeliklerin derin çekme işlemi sırasında zımba radyüs bölgesi yakınında önemli yırtılma sorunlarınlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, AHSS'ler için açılı kalıplarda derin çekme ile daha yüksek bir derin çekme oranının (DÇO) elde edilip edilemeyeceğini araştırmak amacıyla DP800 ve MART1400 çelikleri, dört farklı açılı (0⁰, 7.5⁰, 12.5⁰ ve 20⁰) açılı kalıplarda derin çekme deneyleri yapılmıştır. Ek olarak, farklı açılı kalıp kurulumlarındaki her iki çelik türü için DÇO'yu tahmin etmek amacıyla sonlu elemanlar analizi (FEA) kullanılmıştır. MART1400 çeliğinin derin çekilebilirliğinin açılı kalıp düzeneklerinin hiçbirinde DÇO'nun gelişmediği görülmüştür. Ancak DP800'ün DÇO'su, 20⁰ kalıp açısınde %2,46 oranında bir miktar artış göstermiştir. Gerçekleştirilen sayısal ve deneysel sonuçlar birbirleriyle yakın bir uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Deep drawing is one of the most important and vastly conducted sheet metal forming method. Thus, even small improvements achieved on the deep drawabil-ity of sheet metals significantly increases the ability of sheet metal to be formed into more complex products. Advanced high strength steels (AHSSs) are one of the most popular steels in the automotive industry due to their high strengths. However, their low ductility causes considerable splitting problems near the cup punch region. In this study, deep drawing experiments have been conducted in conical dies with four different angles (0⁰, 7.5⁰, 12.5⁰, and 20⁰) for DP800 and MART1400 steels to observe whether a higher deep drawing ratio (DDR) can be achieved by deep drawing in conical dies for AHSSs. In addition, finite element analysis (FEA) has been utilized to estimate the DDR for each types of steels in different conical die setups. It has been observed that the deep drawability of MART1400 steel has not improved in any of the conical die setups. However, DDR of DP800 has slightly increased by 2.46% by deep drawing with 20⁰ die an-gle. A good agreement with the numerical and experimental results has been achieved.