Topraksız tarım sisteminde çimlendirilmiş farklı baklagil ve buğdaygil tohum ve karışımlarının yem değerinin belirlenmesi
Determination of feed value of different legume and grass seeds and their mixtures germinated in the hydroponic system
- Tez No: 825145
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, hidroponik sistem ile yetiştirilen bazı baklagil ve buğdaygil yem bitkileri ile bunların karışımlarından elde edilen taze yeşil yemlerin besin madde içeriği, kaba yem kalitesi, in vitro gaz üretimi, metan üretimi ve in vitro gerçek besin madde sindirilebilirliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada Arpa (A), Yulaf (Y), Fiğ (F), İtalyan çimi (İÇ) ve Sorgum x sudan otu melezi (SS) tohumları ile Arpa+ Fiğ (AF), Sorgum x sudan otu melezi +Arpa +Fiğ (SSAF), Sorgum x sudan melezi + Fiğ (SSF), Yulaf+ İtalyan çimi+ Sorgum x sudan otu melezi +Arpa (YİÇSSA) ve Yulaf+ İtalyan çimi+ Sorgum x sudan otu melezi +Arpa+Fiğ (YİÇSSAF) tohum karışımları kullanılmıştır. Çalışmada iki farklı besin kaynağı kullanıldı: Hoagland solüsyonu ve şebeke suyu. Çalışmada belirlenen sonuçlara göre, 8. ve 12. gün hasat sonrası su verimliliği bakımından en yüksek değere SS, F ve Y yemleri sahip olmuştur. Hasıllar arasında en yüksek HP içeriği (8.gün) Hoagland solüsyonu kullanılan F yeminde tespit edilirken; en düşük HP Hoagland solüsyonu kullanılan Y elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutrient content, forage quality, in vitro gas production, methane production, and in vitro true digestibility of fresh green fodder obtained from some legumes and grass seeds and their mixtures in hydroponic systems. In this research, barley (A), oat (Y), vetch (F), ryegrass (IC), sorghum x sudangrass hybrid (SS), barley+ vetch (AF), sorghum x sudan herbage hybrid+ barley+ vetch (SSAF), sorghum x sudangrass hybrid+ vetch (SSF), oat + ryegrass+ sorghum x sudan herbage hybrid + barley (YICSSA) and oat+ ryegrass+ sorghum x sudangrass hybrid+ barley+vetch (YICSSAF) were used. The study utilized two different nutrient sources: Hoagland solution and tap water. According to the results obtained in the study, SS, F, and Y feeds had the highest values of water efficiency after the 8th and 12th days of harvest. Among the results, the highest CP content (8th day) was detected in the F feed in the Hoagland solution; The lowest HP was detected in Y feed using Hoagland solution. In the data obtained on the 12th day of the harvest, the highest CP was observed in F, where Hoagland solution was used; the main water used A had the lowest CP content.