PLM'in dijital dönüşümdeki önemi ve Alfa Kazan Enerji ve Çevre Yatırımları A.Ş. firmasında uygulaması
The importance of PLM in digital transformation and Alfa Boiler Energy and Environmental Investments Inc. application in the company
  1. Tez No: 825157
  2. Yazar: TUĞBA SAAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmeler her alanda olduğu gibi müşteri potansiyeline ulaşabilmek için diğer firmalarla olan rekabetlerini günden güne arttırmaktadır. İşletmelerin kârlarını maksimize edebilmesi için yeni ürün fonksiyonlarını geliştirmesi ve değişkenlik gösteren müşteri taleplerine daha hızlı cevap vermeleri gerekmektedir. Dördüncü sanayi devrimiyle birlikte gittikçe kompleks ve çok bileşenlerden oluşan yeni ürünleri etkin yönetme ihtiyacı doğmaktadır. Bu durum işletmelerin sipariş, tasarım, üretim süreçlerinde ürün ağacı yönetimini karmaşık bir hale getirmekte ve hataların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle işletmeler kullandıkları bilgisayar destekli yazılımları müşteri taleplerine hızlı cevap verebilecek bir yapıya uygun bir hale getirmek zorunda kalmaktadır. Ürün yaşam döngüsünün (PLM) önemi tam da bu noktada anlaşılmaktadır. Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla bütün dünyada inovasyon ve ürün geliştirme süreçleri farklı bir boyuta taşınmıştır. PLM, bir ürünün ilk hedefleme aşamasından geliştirmeye, hizmete ve elden çıkarmaya kadar tüm yolculuğunu yönetmeye ilişkin stratejik süreçtir. PLM, Endüstri 4.0 ile birlikte gelişmekte olan sistemlerin ihtiyaç duyduğu adaptasyon yeteneğini artırmaktadır. Tüm endüstrilerde karlılığı, ürün geliştirme süreçlerini ve pazara giriş süresini olumlu etkileyerek katma değer yaratmaktadır. Ürün bilgi veri yönetimi PDM ile üründen kazanç sağlanırken, ürün yaşam döngü yönetimi PLM ile işletmenin verimliliği artırılmaktadır. Bu çalışmada, ısı teknolojileri üreten bir firmada kalite karakteristiklerini koruyan ve üretim yönetiminin etkinliğinin sağlanmasında PLM'in önemi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, businesses increase their competition with other companies day by day in order to reach their customer potential as in every field. In order for businesses to maximize their profits, they need to develop new product functions and respond more quickly to changing customer demands. With the fourth industrial revolution, the need to effectively manage new products that are increasingly complex and consisting of multiple components arises. This situation complicates the BOM management in order, design and production processes of enterprises and causes errors to occur. For this reason, businesses have to adapt the computer-aided software they use to a structure that can respond quickly to customer demands. The importance of the product life cycle (PLM) is understood at this point. With the spread of Industry 4.0 and digitalization, innovation and product development processes all over the world have moved to a different dimension. PLM is the strategic process for managing a product's entire journey from initial targeting to development, service and disposal. With Industry 4.0, PLM increases the adaptability needed by developing systems. It creates added value by positively affecting profitability, product development processes and time to market in all industries. While profit is gained from the product with product information data management PDM, the productivity of the business is increased with product life cycle management PLM. In this study, the importance of PLM in maintaining the quality characteristics and ensuring the efficiency of production management in a company that produces heat technologies is explained.