PLM kullanan bir firmanın sıfırdan dijital üretim yazılımı entegrasyonunu sağlaması için gerekli hususların belirlenmesi ve süreç önerileri
Identifying the necessary considerations and process recommendations for a company using plm to integrate digital manufacturing software from scratch
  1. Tez No: 940026
  2. Yazar: MURAT DESTİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dijital Üretim Yazılımı teknolojisi; bir ürünün geliştirme/üretim sürelerinde iyileştirmeler gerçekleştirmek için ve maliyetin azaltılması için çok etkili bir araçtır. Endüstri 4.0 ile birlikte fabrikaların git gide daha fazla yönelmekte oldukları PLM (Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi) ve benzeri teknolojiler Dijital Üretim Yazılımlarının entegrasyonu ve kurulumları için uygun birer platform sağlamaktadırlar. Bu makalede DELMIA Dijital Üretim Yazılımının yine aynı firmanın ürünü olan 3DExperience platformunda kullanıma başlanması sırasında alınması gereken önlemlere, sağlanması gereken koşullara ve sürecin kolaylaştırılmasını sağlayacak önerilere yer verilmiştir. Makale, DELMIA yazılımının firmaya sağlayabileceği imkanların incelenmesi ve örnek senaryolar ile sıfırdan başlanan bu süreçte daha doğru ve etkili ilerleme kat edecek bilgileri aktarmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla hem üretim süreçlerinin verimli ve nispeten düşük maliyetli şekilde yönetilmesini sağlamak hem de üretim sürecinin de PLM'e entegre olmasını sağlamak ile sadece verim ve maddi kazanç dışında takip edilebilirlik; endüstri 4.0 teknolojilerinin getirileriyle bilgi güvenliği ve iş sağlığı güvenliği konularında firmalara büyük kazançlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Digital Manufacturing Software technology is a very effective tool for reducing the time for development/manufacturing processes and overall costs. PLM (Product Lifecycle Management) and similar technologies that manufacturers increasingly turning towards as an outcome of industry 4.0, makes a great platform for integration and installation of digital manufacturing softwares. This article outlines the precautions to be taken, the conditions to be met, and the recommendations to facilitate the process when initiating the use of DELMIA Digital Manufacturing Software within the 3DExperience platform. The aim of the article is to examine the opportunities that the DELMIA software can provide to the company and to convey information that will facilitate more accurate and effective progress in this process starting from scratch with example scenarios. Therefore, not only ensuring the efficient management of production processes at relatively low costs, but also integrating the production process into PLM will provide significant benefits to companies in terms of traceability, information security, and occupational health and safety, in addition to efficiency and financial gains brought by Industry 4.0 technologies.