Kuşak Yol Projesi'nin Akdeniz jeopolitiğine olası etkileri
Possible effects of the Belt and Road Project on Mediterranean geopolitics
- Tez No: 825177
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2013 yılında Çin'in Devlet Başkanı Xi Jinping; Avrupa'yı, Asya'ya bağlayan ve başlangıçta“Tek Kuşak Tek Yol”olarak duyurulan sonrasında ise isim değişikliğine gidilerek“Kuşak Yol Projesi”adını alan planı duyurmuştur. Projedeki bu isim değişikliğinin sebebi, Tek Kuşak Tek Yol ifadesi sadece belirli ve dar bir alanı kapsadığından daha genel bir anlatım için Kuşak Yol Projesi adlandırması tercih edilmiştir. Çin, Kuşak Yol Projesi ile ekonomi, ticaret, sosyal ve kültürel etkileşim gibi pek çok alanda bütünleşmeyi amaçlamaktadır. Asya – Avrupa arası yedi koridordan oluşan projenin, Akdeniz jeopolitiğini hangi yönlerden etkileyebileceği sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu proje kapsamında kara, demir ve özellikle de deniz yollarının geliştirilmesi ve yeniden inşası sonucunda Akdeniz jeopolitiğinin de etkilenme olasılığı yüksektir. Böylece Akdeniz, bu projenin deniz yolu kısmında önemli bir konumda yer almaktadır. Bu doğrultuda nitel araştırma yöntemiyle hazırlanan bu tezin temel araştırma soruları ise Kuşak Yol Projesi'nin Akdeniz jeopolitiğini ne ölçüde etkileyebileceği ve 2049 yılında bitmesi planlanan bu projenin sürdürülebilirliği, Çin'in bu proje ile neyi hedeflediğidir. Bu sorular ışığında varılan başlıca sonuç; Çin'in Asya üzerinde sağladığı hegemonyayı Akdeniz'e doğru genişletmekte olduğudur. Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ile Çin, Orta Doğu ülkeleriyle anlaşmalar yapmaktadır. Bunun sonucunda Çin'in Akdeniz'deki varlığı ABD ile yarışır konumdadır.
Özet (Çeviri)
In 2013, China's President Xi Jinping announced a plan to connect Europe to Asia, initially announced as“One Belt One Road”and later renamed as“Belt and Road Project”. The reason for this name change in the project is that the term One Belt One Road only covers a specific and narrow area, so the Belt and Road Project was preferred for a more general expression. With the Belt and Road Project, China aims to integrate in many areas such as economy, trade, social and cultural interaction. The question arises in which ways the project, which consists of seven corridors between Asia and Europe, can affect Mediterranean geopolitics. As a result of the development and reconstruction of land, rail and especially sea routes within the scope of this project, the Mediterranean geopolitics is likely to be affected. Thus, the Mediterranean is in an important position in the maritime part of this project. In this direction, the main research questions of this thesis, which was prepared with the qualitative research method, are to what extent the Belt and Road Project can affect the Mediterranean geopolitics, the sustainability of this project, which is planned to end in 2049, and what China aims with this project. In the light of these questions, the main conclusion is that China is expanding its hegemony over Asia towards the Mediterranean. With the ever-increasing need for energy, China is making agreements with Middle Eastern countries. As a result, China's presence in the Mediterranean is competing with the United States.