Dondurulup çözülmüş embriyo transferinde modifiye naturel siklus ile hormon replasmanlı siklus tedavilerinin gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy results between modified natural cycle and hormone replacement cycle treatments in frozen-thawed embryo transfer
  1. Tez No: 825179
  2. Yazar: TUĞBA ESER YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEK DOĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Taze embriyo transferinde istenilen seviyede başarı elde edilememesi dondurulmuş embriyo transferini gündeme getirmiştir. Dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda giderek artmaktadır. Dondurulmuş embriyo transferinde çeşitli endometriyal hazırlık protokolleri mevcuttur. Literatürde bu protokollerin birbirine üstünlüğünü gösteren yeterli sayıda çalışma mevcut değildir. Çalışmamızda, endometriyal hazırlık protokollerinden olan modifiye naturel siklus ile artifisyel siklus tedavilerinin gebelik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01/06/2019-01/04/2021 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Kliniği'ne başvuran kryoprezervasyon yapılan 850 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya 20-42 yaş aralığında olan, kadın infertilitesi nedeni ile tedavi alan; anovulasyonlu, düşük over rezervli, tubal faktörlü, endometriomalı, erkek infertilitesi nedeni ile tedavi alan, açıklanamayan infertilitesi olan, 3. ve 5. gün dondurulmuş blastokist transferi yapılan hastalar çalışmayadahiledildi. 385 hasta Artifisyel siklus (n:221) ve modifiye naturel siklus (n:164) olmak üzere 2 grup olarak incelendi. Ovaryen stimülasyonda GnRH antagonist protokolü uygulandı. Endometriyal hazırlık protokolü olarak ART ve MNS tedavileri karşılaştırıldı. Bulgular: ÇalışmamızdaMNS ve ART tedavileri değerlendirilmiş olup demografik olarak anlamlı fark bulunmamıştır. İki grup arasında B-HCG pozitif (p:0.58) olan hastalardaki kimyasal gebelik oranı (p:0.68), abortus oranı (p:1)ve canlı doğum oranı (p:0.79) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Modifiye natürel siklus ve artifisyel siklus tedavileri karşılaştırıldığında gebelik sonuçları arasında bir fark bulunamamıştır. Düzenli menstrüasyonu olan hastalarda natürel siklus kullanımının uygun olmasına rağmen düzensiz menstrüel siklusu olan hastalarda artifisyel siklus uygun bir tedavi seçeneği olduğuna karar verildi. Tedavi seçeneği hastanın kliniğine uygun olarak seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Failure to achieve the desired level of success in fresh embryo transfer has brought frozen embryo transfer to the agenda. Frozen embryo transfer has been increasing in recent years.Various endometrial preparation protocols are available for frozen embryo transfer.There are not enough studies in the literature showing the superiority of these protocols over each other.In our study, we aimed to compare the pregnancy outcomes of modified natural cycle and artificial cycle treatments, which are among the endometrial preparation protocols. Material and Methods:The data of 850 patients who underwent cryopreservation who applied to Kocaeli University Hospital Gynecology and Obstetrics Department IVF Clinic between 01/06/2019-01/04/2021 were retrospectively scanned.In the study, those between the ages of 20-42, who received treatment for female infertility; Patients with anovulation, low ovarian reserve, tubal factor, endometrioma, treated for male infertility, unexplained infertility, frozen blastocyst transfer on the 3rd and 5th days were included in the study.385 patients were analyzed in 2 groups, as artificial cycle (n:221) and modified natural cycle (n:164). GnRH antagonist protocol was used in ovarian stimulation. ART and MNS treatments were compared as endometrial preparation protocol. Results:In our study, MNS and ART treatments were evaluated and no significant demographic difference was found.There was no statistically significant difference between the two groups in terms of chemical pregnancy rate (p:0.68), abortion rate (p:1) and live birth rate (p:0.79) in patients with B-HCG positive (p:0.58). Conclusions :In our study, MNS and ART treatments were evaluated and no significant demographic difference was found.Although the use of natural cycle is appropriate in patients with regular menstruation, it was decided that artificial cycle is an appropriate treatment option in patients with irregular menstrual cycles.The treatment option should be chosen in accordance with the patient's clinic.