İzole koroner arter bypass greft operasyonu uygulanan hastalarda preoperatif epikardiyal yağ doku kalınlığının postoperatif morbidite ve mortalite üzerine etkisi
The effect of preoperative epicardial adipose tissue thickness on postoperative morbidity and mortality in patients undergoing isolated coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 825187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Sağkalım ve ameliyat güvenliğindeki iyileşmelere rağmen, postoperatif komplikasyonlar ameliyat edilen hastalarda hala önemli organ hasarlarına ve morbiditeye neden olmaktadır. Çalışmamızda izole CABG operasyonu uygulanan hastalarda preoperatif-BT ile ölçülen EYD kalınlığının postoperatif morbidite ve mortaliteyle ilişkisini değerlendirerek ileride postoperatif komplikasyon gelişiminde prediktif değer olup olamayacağını araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: İzole CABG operasyonu uygulanan ve preoperatif-BT görüntülemesi olan hastaların verileri retrospektif tarandı. BT görüntülemelerinde EYD kalınlığını değerlendirmek için kalbin 3 farklı anatomik bölgesinden ölçümler yapılarak total EYD ve sağ ventrikül EYD kalınlığı olmak üzere 2 farklı değer elde edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların postoperatif yeni AF gelişimiyle total EYD kalınlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı(p=0,010). Regresyon analizinde total EYD kalınlığının yeni AF gelişimini etkilediği görüldü; ROC analizinde 4,95mm cut-off değeriyle postoperatif yeni AF gelişimini %82,6 sensitivite, %55,8 spesifite oranında öngördürdüğü saptandı. Sağ ventrikül EYD kalınlığıyla postoperatif persistan-AF gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı(p=0,040). Regresyon analizinde sağ ventrikül EYD kalınlığının postoperatif persistan-AF gelişimini etkilediği saptandı. Postoperatif hastane içi enfeksiyon gelişen hastaların total EYD kalınlığının gelişmeyenlere göre anlamlı derecede fazla olduğu saptandı(p=0,023). Regresyon analizinde total EYD kalınlığının postoperatif enfeksiyon gelişimini etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Despite improvements in survival and surgical safety, postoperative complications still conduce significant organ damage and morbidity in operated patients. In our study, we aimed to evaluate the relationship between EAT thickness measured by preoperative CT and postoperative morbidity, mortality in patients who underwent isolated CABG operation, and to investigate whether it could be a predictive value in the development of postoperative complications in the future. Materials and Methods: The data of patients who underwent isolated CABG operation and who had preoperative CT imaging were reviewed retrospectively. In order to evaluate the EAT thickness in CT imaging, measurements were made from 3 different anatomical regions of the heart and 2 different values were obtained: total EAT and right ventricular EAT thickness. Results: A statistically significant correlation was found between the development of postoperative new-onset AF and total EAT thickness in the patients included in the study (p=0.010). In the regression analysis, it was observed that the total EAT thickness affected the development of new-onset AF; in the ROC analysis, it was found that a cut-off value of 4.95mm predicted the development of postoperative new-onset AF with a sensitivity of 82.6%, a specificity of 55.8%. A statistically significant correlation was found between right ventricular EAT thickness and the development of postoperative persistent-AF (p=0.040). In the regression analysis, it was determined that right ventricular EAT thickness affected the development of postoperative persistent-AF. It was determined that the total EAT thickness of the patients who developed postoperative in-hospital infection was significantly higher than those who did not (p=0.023). In the regression analysis, it was observed that the total EAT thickness affected the development of postoperative infection.