Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personelinin iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki bilgi düzeyinin iş kazaları ile ilişkisi: Ankara ili örneği
The relationship between the knowledge level of pre-hospital emergency health services personnel on occupational health and safety and work accidents: The case of Ankara
- Tez No: 825186
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sağlık sektörü içerisinde en göz önünde bulunan kuruluş 112 acil sağlık hizmetleridir. Ani ve beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak aranan ve olay yerine ilk gelen 112 çalışanlarıdır. Acil bir durumun ilk başlangıcından hastaneye teslim edilme noktasına kadar görev alan bu çalışanlar hem hizmet verirken çalışma şartlarından dolayı hem de hizmet verdikleri ortamlardan kaynaklı birçok iş kazası yaşamaktadırlar. Bu iş kazaları önlenmezse ya da aynı iş kazalarına uzun süre maruz kalınırsa kişilerde kalıcı meslek hastalıklarına dönüşmekte ve kişinin iş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle 112 acil sağlık hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusu daha fazla önem verilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, sahada birçok tehlike ile karşı karşıya olan 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyini ölçmek, yaşadıkları iş kazalarının türlerini ve sıklıklarını belirleyerek iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyleri ile iş kazaları arasında ilişki olup olmadığını tespit edip çıkan sonuçlar ışığında 112 çalışanlarının iş kazalarını azaltıcı, iş sağlığı ve güvenliğini arttırıcı öneriler sunmak amaçlanmıştır. Bu çalışma Ankara ili 112 çalışanlarından tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş oranlarda toplamda 318 personel olacak şekilde yüz yüze görüşme yöntemi ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiş, değişkenlerin frekans ve yüzde değerleri verilerek yorumlanmış ve raporlanmıştır. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen en önemli sonuç çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli bilgi düzeyinin olmasına rağmen yaşadıkları iş kazalarının ilk nedeninin ergonomik olmayan teçhizat kullanımı olmasıdır. İstasyon şartlarının ise halen yetersiz olması personellerin en önemli sıkıntılarından biridir.
Özet (Çeviri)
The most prominent organization within the healthcare sector is the 112 emergency healthcare services. When an unexpected situation arises, the first ones to be called and arrive at the scene are the 112 employees. These workers, who serve from the initial start of an emergency to the point of delivery to the hospital, experience many workplace accidents due to both their working conditions and the environments in which they provide services. If these accidents are not prevented or if individuals are exposed to the same accidents for a long time, they can result in permanent occupational diseases and have a negative effect on the person's occupational health. Therefore, occupational health and safety in 112 emergency healthcare services has become an increasingly important issue that requires more attention. The aim of this study is to measure the level of occupational health and safety knowledge of 112 emergency healthcare services employees, who face many hazards in the field, and to determine the types and frequencies of workplace accidents they experience, and to determine whether there is a relationship between their level of occupational health and safety knowledge and workplace accidents. Based on the results, the study aims to provide suggestions for reducing workplace accidents and increasing occupational health and safety for 112 employees. In this study, a stratified sampling method was used to select a total of 318 personnel from 112 employees in Ankara Province, and a face-to-face survey was conducted using a questionnaire. The collected data was analyzed using the SPSS 25.0 program, and the frequency and percentage values of the variables were interpreted and reported. A significance level of 0.05 was used in the statistical analyses. The most important result obtained from the study is that although employees have sufficient knowledge about occupational health and safety, the primary cause of workplace accidents they experience is the use of non-ergonomic equipment. The inadequate station conditions are still one of the most significant problems for the personnel.