Herediter anjioödem hasta grubunda sesin objektif ve subjektif değerlendirilmesi
Objective and subjective evaluation of voice in hereditary angioedema patient group
- Tez No: 825214
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Herediter anjioödem hastalığının kronik dönemde ses üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi(NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Erişkin İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları polikliniğinde herediter anjioödem hastalığı ile takipli 31 hasta ve ek hastalığı olmayan benzer yaş ve cinsiyet dağılımında 25 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Sigara içenler, gastroözefageal reflü hastalığı olanlar, ses hastalığı olanlar , laringeal cerrahi öyküsü olan ve oral kavite, orofarenks, nazofarenks veya larenkste sesi etkileyebilecek patolojisi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Değerlendirmeye alınan tüm hastalara ve kontrol grubuna ses handikap endeksi anketi, sesle ilgili yaşam kalite ölçeği ve reflü semptom endeksi anketleri yapıldı. Video endoskopi kayıtlarının tamamı 5.8 mm çapında, 19 cm uzunluğunda ve 70º açılı rijit Hopkins çubuk teleskop (Karl Storz, Tuttlingen, Almanya) ile yapıldı ve endoskopik kamera sistemi (Karl Storz TELE PACK Endovizyon Sistemi) ile kaydedildi. İşlem sırasında hastalar travmaya maruz bırakılmadı. Ses kaydı ve akustik analizler, çevresel gürültüden arındırılmış izole bir odada gerçekleştirildi. Kayıtlar, bir Audio-Technica model AT2005 dinamik mikrofon (Audio-Technica Productions, Western Hemisphere) kullanılarak sabit bir ağızdan mikrofona 15 cm mesafede elde edildi. Hastalardan 7 saniye boyunca 'a' sesli harfini telaffuz etmeleri istendi. Tüm akustik ölçümler Praat bilgisayar yazılımı kullanılarak yapıldı. Tüm hastaların akustik ses analizlerinde temel frekans (F0), formant frekans (F1, F2, F3 ve F4), frekans pertürbasyonu (jitter), genlik pertürbasyonu (shimmer) ve Gürültü-Harmonik Oranı (NHR) parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunun %61,30'u (n=19), kontrol grubunun %60,00'ı (n=15) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 41,19±12,82 yıl, kontrol grubunun ise 40,08±8,99 yıldı. Hasta grubunun vücut kitle indeksi (BMI) 28,43±6,41 kg/m2 iken kontrol grubunun 28,95±2,62 kg/m2 olarak belirlendi. Hasta ve kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş ve BMI dağılımları istatistiksel olarak benzer tespit edildi. Hastaların %67,70'i (n=21) Tip 1, %32,30'u (n=10) Tip 2 herediter anjoödem grubundaydı. Nefes darlığı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğazda dolgunluk hissi gibi larenks semptomları hastaların %61,30'unda (n=19) olduğu kaydedildi. Hastaların larenks atak sayısı ortalaması 6,68±11,94 olarak tespit edildi. Hasta VHI, Hasta VQI ve hasta reflü değerleri hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p değerleri sırasıyla; p=0,007; p=0,001; p0,05). Hasta reflü değeri atak sayısı 5 ve üzerinde olan grupta istatistiksel olarak daha yüksek tespit edildi. (p=0,018). Sonuç: Çalışmamızda herediter anjioödem hastalığında reflünün daha sık izlendiği ancak herediter anjioödem hastalığının kronik dönemde ses objektif parametreleri üzerine kalıcı etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Atak sayısı arttıkça reflü şikayetlerinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to examine the effects of hereditary angioedema on the voice in the chronic period. Method: 31 patients with hereditary angioedema followed in the Adult Immunology and Allergy Diseases outpatient clinic of Necmettin Erbakan University (NEU) Meram Medical Faculty and 25 healthy individuals with similar age and gender distribution without any additional disease were included in the study as the control group. Smokers, patients with gastroesophageal reflux disease, voice disease, history of laryngeal surgery and pathology that may affect the voice in the oral cavity, oropharynx, nasopharynx or larynx were excluded from the study. Voice handicap index questionnaire, voice-related quality of life scale and reflux symptom index questionnaires were administered to all patients and the control group. All video endoscopy recordings were made with a 5.8 mm diameter, 19 cm long and 70º angled rigid Hopkins rod telescope (Karl Storz, Tuttlingen, Germany) and were recorded with an endoscopic camera system (Karl Storz TELE PACK Endovision System). The patients were not exposed to trauma during the procedure. Sound recording and acoustic analyzes were performed in an isolated room free from environmental noise. Recordings were obtained using an Audio-Technica model AT2005 dynamic microphone (AudioTechnica Productions, Western Hemisphere) at a fixed mouth-to-mouth distance of 15 cm. The patients were asked to pronounce the vowel 'a' for 7 seconds. All acoustic measurements were made using Praat computer software. Fundamental frequency (F0), formant frequency (F1, F2, F3 and F4), frequency perturbation (jitter), amplitude perturbation (shimmer) and Noise-Harmonic Ratio (NHR) parameters were evaluated in acoustic sound analysis of all patients. Results: 61.30% (n=19) of the patient group and 60.00% (n=15) of the control group were women. The mean age of the patients was 41.19±12.82 years, and the control group was 40.08±8.99 years. While the body mass index (BMI) of the patient group was 28.43±6.41 kg/m2, it was 28.95±2.62 kg/m2 in the control group. Gender, age and BMI distributions were found to be statistically similar between the patient and control groups. 67.70% (n=21) of the patients were in the Type 1 and 32.30% (n=10) Type 2 hereditary angioedema group. It was noted that laryngeal symptoms such as shortness of breath, difficulty in swallowing, hoarseness, and a feeling of fullness in the throat were observed in 61.30% (n=19) of the patients. The mean number of laryngeal attacks of the patients was determined as 6.68±11.94. Patient VHI, Patient VQI and patient reflux values were statistically significantly higher in the patient group than in the control group (p values, respectively; p=0.007; p=0.001; p0.05). . The patient's reflux value was found to be statistically higher in the group with 5 or more attacks. (p=0.018). Conclusion: In our study, it was shown that reflux is observed more frequently in hereditary angioedema, but in the chronic period, hereditary angioedema does not have a permanent effect on objective vocal parameters. It was observed that reflux complaints increased as the number of attacks increased.