Kükürt form ve dozlarının tütünün verim ve kalite özelliklerine etkileri
Effects of sulfur forms and doses on yield and quality properties of tobacco
  1. Tez No: 825215
  2. Yazar: HACI DURAN CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırma, kükürt form ile dozlarının tütünde verim ve kalite özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme Tokat-Kazova şartlarında Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak 2021 yılında yürütülmüştür. Çalışmada Erbasma tütün çeşidi, üç kükürt formu (amonyum sülfat, kalsiyum sülfat, elementel kükürt) ve dört kükürt dozu (0, 2.5, 5, 10 kg/da) kullanılmıştır. Araştırmada incelenen özelliklerden bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak eni, yaprak boyu, rutin ve klorojenik asit içeriğinde ortaya çıkan farklılıklar istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Kuru yaprak verimi, nikotin oranı, indirgen şeker oranı, randıman, kükürt konsantrasyonu ve toplam azot içeriğinin ise istatistiki olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Kükürt uygulaması ile bitki boyu 77.5-85.1 cm, yaprak sayısı 30.27-32.80 adet, yaprak eni 10.07-11.10 cm, yaprak boyu 20.53-21.67 cm, indirgen şeker oranı %1.70-2.38, toplam azot içeriği %2.42-3.70, kuru yaprak verimi 150-215.7 kg/da, nikotin oranı %0.49-1.13, randıman %51.56-57.66 ve kükürt konsantrasyonu %0.34-0.44 arasında değişmiştir. Kükürt uygulamasının tütün yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi arttırdığı görülmüştür. Sonuç olarak kalsiyum sülfat kükürt formu ve 2.5 kg/da dozunun verim açısından, kalsiyum sülfat kükürt formu ve 5 kg/da dozunun randıman açısından uygulanabilir olduğu görülmüştür. Ayrıca tütünde düşük nikotin elde edilmek istenirse elementel kükürt formunun 10 kg/da dozu yetiştiricilikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was conduct to determine the effects of sulfur form and doses on the yield and quality properties of tobacco. Field trial was carried out according to the experimental design of split plots in random blocks with three replications in Tokat-Kazova in 2021. In the study, Erbasma tobacco variety, three sulfur forms (ammonium sulfate, calcium sulfate, elemental sulfur) and four sulfur doses (0, 2.5, 5, 10 kg/da) were used. The differences in plant height, leaf number, leaf width, leaf length, rutin and chlorogenic acid content were found to be statistically insignificant. Dry leaf yield, nicotine ratio, reducing sugar ratio, quality grade index, sulfur concentration and total nitrogen content were determined to be statistically significant. With sulfur application, plant height, number of leaves, leaf width, leaf length, reducing sugar rate, total nitrogen content, dry leaf yield, nicotine ratio, grade index, sulfur concentration was varied in between, respectively 77.5-85.1 cm, 30.27-32.80 pieces, 10.07-11.10 cm, 20.53-21.67 cm, 1.70-2.38%, 2.42-3.70%, 150-215.7 kg/da, 0.49-1.13%, 51.56-57.66%, 0.34-0.44%. It has been observed that sulfur application increases yield and quality in tobacco cultivation. As a result, it was seen that calcium sulfate form and 2.5 kg/da dose were applicable in terms of yield, and calcium sulfate form and 5 kg/da dose were applicable in terms of quality grade index. Furthermore, for low nicotine tobacco could be preferred in plant production at 10 kg/da dose of elemental sulfur form.