Etlik piliç üretiminde zemin düzenlemenin büyüme, kesim ve karkas özellikleri ile ekonomik verimlilik üzerine etkileri
The effects of floor design on performance, carcass traits, meat quality, and economic efficiency in broiler production
  1. Tez No: 825242
  2. Yazar: RESUL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, farklı düzeylerde altlık ve ızgara taban uygulamalarının etlik piliçlerde performans, kesim, karkas, et kalitesi ve verimlilik üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, erkek-dişi karışık 600 adet hızlı gelişen etçi civciv (Ross308) kullanılmıştır. Deneme; tam altlık, tam ızgara, ½ altlık+½ ızgara, 1/3 altlık+2/3 ızgara ve 2/3 altlık+1/3 ızgara olmak üzere beş muamele grubundan oluşmuştur. Çalışmada haftalık bireysel canlı ağırlıklar, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yaşama gücü ve EPEF değerleri belirlenmiştir. Her muameleden 10 dişi 10 erkek 6 haftalık yaşta kesilerek iç organ, karkas parça, et rengi ve pH ile göğüs etinde çizgi ve kan lekesi oluşumları saptanmıştır. Yapılan uygulamının karlılığını ortaya koymak amacıyla da ekonomik verimlilik analizleri yapılmıştır. Farklı taban düzenleme uygulamaları 6 haftalık yaştaki canlı ağırlıkları (p=0.009) ve yemden yararlanma oranını (p=0.001) önemli düzeyde etkilerken, yem tüketimi, yaşama gücü ve EPEF değerleri muameleler arasında benzer bulunmuştur. 1/3 ızgara+2/3 altlık sistemindeki piliçler 6. haftada en yüksek canlı ağırlığa sahip olmuştur. Tam ızgara sistemindeki piliçlerin yemden yararlanma oranı diğer gruplardan daha kötü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different levels of littered and slatted floor applications on performance, slaughter, carcass, meat quality and productivity in broilers. In this study, 600 fast growing broiler chicks (Ross308) of male-female mixed were used. The study consisted of five treatment groups: fully littered, fully slatted, ½ littered+½ slatted, 1/3 littered+2/3 slatted, and 2/3 littered+1/3 slatted. In the study, weekly individual body weights, feed intake, feed conversion ratio, livability and EPEF values were determined. From each treatment, 10 females and 10 males were slaughtered at 6 weeks of age and internal organs, carcass parts, breast and thigh color and pH, and white striping and blood stain formations on breast meat were determined. In order to reveal the profitability of the systems, economic efficiency analyzes were made. While different floor arrangement treatments significantly affected body weights at 6 weeks of age (p=0.009) and feed conversion ratio (p=0.001), feed consumption, livability and EPEF values were similar between treatments. Chickens in 1/3 slatted+2/3 littered floor system had the highest body weight at 6 weeks. The feed conversion ratio of the broilers in the fully slatted system was found to be worse than the other groups.