Isar imaging for moving targets
Hareketli hedefler için ısar görüntüleme
- Tez No: 82525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
oz HAREKETLİ HEDEFLER İÇİN ISAR GÖRÜNTÜLEME Birinci, Toygar Yüksek Lisans, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülbin Dural Temmuz 1999, 146 sayfa Bu çalışmada, yerde konuşlanmış frekans-adımlı ters yapay ağız açıklıklı radar için hareketli hedeflerin görüntülenmesi algoritmaları sunulmaktadır. Menzil-kutusu hizalaması, değişik yankıların zarf benzetim özelliğini kullanan uyarlanabilir bir metodla gerçekleştirilmiştir. Hareket dengelemesi, bir darbe grubunun tüm darbelerinin yankı fazlarının, ana saçılma noktası yankı fazına göre ayarlanması ile yapılır. Görüntü yeniden yapılanmasında, yavaş dönen hedefler için iki boyutlu hızlı Fourier dönüşümü kullamlmıştır. Daha hızlı dönen hedefler için ise izdüşümlerle yeniden yapılanma uygulanmıştır. Sonuçlar, saçılım noktalarından oluşan hedef modelleri kullanılarak doğrulanmıştır. Anahtar Kelimeler : ISAR, Hareket Dengelemesi, Radar Görüntüleme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISAR IMAGING FOR MOVING TARGETS Birinci, Toygar M.S. in Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gulbin Dural July 1999, 146 pages In this study, algorithms for moving target imaging from a ground based stepped- frequency inverse synthetic aperture radar (ISAR) are presented. The range-bin alignment is implemented with an adaptive method using the envelope correlation feature of different returns and the motion compensation is performed by calibrating all the return phases of the pulses of one burst to the return phase of the dominant scatterer. Image reconstruction is implemented by using two dimensional (2-D) fast Fourier transform (FFT) for slow rotating targets. Reconstruction from projections used for fast rotating targets. Results are verified by using target models that are formed by combining a number of scatterers. Keywords : ISAR, Motion Compensation, Radar Imaging m