Economic and hydraulic analysis of regulation of Urfa main canal as a downsream controled canal
Urfa ana kanalının mansap kontrollü bir kanal olarak regülasyonunun ekonomik ve hidrolik analizi
  1. Tez No: 82528
  2. Yazar: BAHADIR BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
öz URFA ANA KANALININ MANSAP KONTROLLÜ BÎR KANAL OLARAK REGÜLASYONUNUN EKONOMİK VE HİDROLİK ANALİZİ Boz, Bahadır Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nuray TOKYAY Nisan 1999, 204 sayfa Arz sistemine bağlı olarak projelendirilen sulama sistemlerinin, talep sistemine bağlı olarak projelendirilenlere göre daha düşük sulama randımanı ve talep değişikliklerine daha yavaş tepkileri vardır. Bu gibi kanallardan biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Urfa Ana Kanalında hizmet ettiği projede sulama randımanı ve verimliliği arttırmak amacıyla iyüeştirilmeler yapılması gerekmektedir. Söz konusu gerekli modifikasyonlar hidrolik gereklilikler ve ekonomi göz önünde bulundurularak tespit edilmiştir. Hidrolik performansı karşılaştırmak amacıyla Urfa Ana Kanalının baştan mansap kontrollü olarak projelendirildiği alternatif bir proje çalışması da sunulmuştur. Anahtar sözcükler : Güneydoğu Anadolu Projesi, Urfa Ana Kanalı, mansap kontrol, Tracanal IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC AND HYDRAULIC ANALYSIS OF REGULATION OF URFA MAIN CANAL AS A DOWNSTREAM CONTROLLED CANAL Boz, Bahadır M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nuray TOKYAY April 1999, 204 pages The irrigation systems designed as supply-oriented have lower water use efficiency and slower response to demand changes than that designed as demand-oriented. Urfa Main Canal in Southeastern Anatolian Project is one of the examples of such supply-oriented canal which needs treatment to increase the efficiency and productivity of the irrigation project that it serves. The modifications necessary to change Urfa Main Canal to a demand-oriented system have been determined by considering both hydraulic requirements and economy. An alternative design of Urfa Main Canal is also presented to compare the hydraulic performance as if it were designed as downstream controlled initially. Key words : Southeastern Anatolian Project, Urfa Main CanaL downstream control, Tracanal. Ill