Pes planuslu hastalarda kişiye özel tasarlamış 3d baskılı tabanlıkların fiziksel aktivite düzeyi, denge ve fonksiyonel performans üzerine etkisi
The effect of customized 3d insoles on physical activity level, balance and functional performance in pes planus patients
- Tez No: 825285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KURUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı pes planuslu hastalarda, kişiye özel olarak tasarlanmış tabanlıkların fiziksel aktivite düzeyi, denge ve fonksiyonel performansları üzerindeki etkilerini incelemektir. 38 hasta randomize şekilde deney (n=20) ve kontrol (n=18) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Deney grubuna medial longitudinal ark desteği, ayak medial kaması, medial topuk kaması ve transvers ark desteği hastaların ihtiyaçlarına göre tabanlıklarına verildi. Kontrol grubuna ise placebo tabanlık verildi. İlk ve sekiz hafta sonra yapılan değerlendirmelerle, inversiyon ve eversiyon yönde normal eklem hareket açıklığı, dorsifleksiyon + inversiyon, plantar fleskisyon ve eversiyon hareketlerinin kas kuvveti, flamingo denge testi ve Y-banace testi, uzun atlama testi, 10 metre yürüme testi, mekik koşu testi, topuk yükseltme testi ve İPAQ anketi uygulandı. Tüm değerlendirmeler araştırma ekibi dışından bir fizyoterapist tarafından yapılarak çalışma çift taraflı körlendi. Deney ve kontrol grubundaki katılımcılarda tabanlık kullanımı sonrası plantar fleksiyon ve eversiyon yönündeki kas kuvvetleri arttığı görüldü (p0,05) ancak her iki grubun dinamik dengelerinde iyileşmeler oldu (p0,05). Kontrol grubunda mekik koşu testi anlamlı şekilde gelişti (p0,05). Topuk yükseltme testinde her iki grupta gelişme görüldü (p0,05). Sonuçlarımız tabanlık kullanımının birçok parametrede etkili olduğunu ancak tabanlık tasarımı için uygun bir reçetelendirme olması gerektiğini göstermiştir. Bu konuda yapılacak geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of insoles on physical activity level, balance and functional performance that specially designed for patients with pes planus. 38 individuals were randomly divided into 2 groups as experimental (n=20) and control (n=18). Medial longitudinal arch support, medial foot wedge, medial heel wedge and transverse arch support were given to the insoles of the experimental group according to each individual's needs. Placebo insoles was given to the control group. With the evaluations made after first and eight-week, normal joint range of motion in inversion and eversion directions, dorsiflexion + inversion, plantar flexion and eversion movements' muscle strength were measured, flamingo balance test and Y-banace test, long jump test, 10 meters walking test, heel raise test and IPAQ questionnaire were applied. All evaluations were made by a physiotherapist non part of research team, so the study was double-blinded. It was observed that the muscle strength in the side of plantar flexion and eversion was increased after using of insoles in the each of experimental and control groups (p0.05) but there was significant improvement in dynamic balances of both groups (p0.05). Shuttle run test healed significantly in the control group (p0.05). Significant improvements were observed in both groups in the heel raise test (p0.05). Our results showed that the use of insoles is effective in many parameters, but it should be an appropriate prescription for insoles design. Large-scale studies and reseaches are needed on this subject.