Non-spesifik bel ağrılı bireylerde piriformis kasına uygulanan miyofasyal gevşetmenin ağrı, depresyon ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Effects of myofascial releasing for piriformis on pain, depression and quality of life in non-specific low back pain patients
  1. Tez No: 825286
  2. Yazar: AHMET AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KURUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı non-spesifik bel ağrısı görülen ve piriformis sendromu olan bireylerde miyofasyal gevşetmenin ağrı, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya toplam 54 birey dahil edildi. Bireyler rastgele olarak uygulama grubu (n=27) ve kontrol grubu (n=27) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan bireylere iki hafta boyunca haftada beş kez 25 dakika konvansiyonel fizyoterapi uygulaması yapıldı, uygulama grubundaki bireylere ise ek olarak 20 dakika piriformis kasına miyofasyal gevşetme yöntemi uygulandı. Bireylere piriformis palpasyon testi, aktif piriformis testi, fleksiyon, addüksiyon, internal rotasyon (FAIR) testi, vizüel analog skala (VAS), fonksiyonel bel ağrısı skalası (FBAS), oswestry skalası, hastane anksiyete depresyon skalası (HADS) ve yaşam kalitesi için kısa form 36 (SF-36) kullanıldı. Ölçümler uygulama öncesi ve sonrası olarak iki kez yapıldı. Bireylerin ön-test son-test sonuçlarında piriformis testleri, VAS, FBAS ve SF-36 skorları uygulama grubu lehine anlamlı bulundu (p0,05). Bu çalışmada miyofasyal gevşetme yöntemlerinin non spesifik bel ağrısında piriformis kasını gevşetmede, ağrıyı azaltmada, engellilik düzeyini azaltıp yaşam kalitesini artırmada etkin bir yöntem olduğu bulundu. Non-spesifik bel ağrısı ve piriformis sendromunun beraber görüldüğü bireylerde miyofasyal gevşetme yöntemlerinin kullanılmasının ağrı ve fonksiyonellik bakımından bireylerin tedavi süreçlerine katkı sağlayacağı düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of myofascial releasing on pain, depression and quality of life in non-specific low back pain and piriformis syndrome patients. In total 54 individuals were included in the study. Individuals were randomly divided into two groups being practice group (n=27) and control group (n=27). The individuals participating in the study received 25 minutes of conventional physiotherapy five times a week for two weeks, while the individuals in the application group received an additional 20 minutes of myofascial release to the piriformis muscle. Piriformis palpation test, active piriformis test, flexion, adduction, internal rotation test (FAIR), visual analog scale (VAS), back pain functional scale (FBAS), oswestry scale, hospital anxiety depression scale (HADS) and short form 36 (SF-36) were applied to individuals. Measurements were repeated two times as before and after the practice. There was meaningful difference between pre-test and post-test in favor of the experimental group terms of piriformis tests, VAS, FBAS and SF-36 of individuals (p>0,05). There was no meaningful difference between pre-test post-test of HADS and oswestry scale (p>0,05). In this study, it was found that myofascial release methods are an effective method for relaxing piriformis muscle in non-specific low back pain, reducing pain, increasing quality of life by decreasing the level of disability. We consider that the use of myofascial release methods in individuals with non-specific low back pain and piriformis syndrome will contribute to the treatment processes of individuals in terms of pain and functionality.